W renesansowym Schönhof przy Targu Rybnym i Dolnym Rynku w Görlitz, w maju 2006 roku otwarto siedzibę muzeum. Nowocześnie zaaranżowana przestrzeń wystawiennicza, wkomponowana w zabytkową architekturę, sama w sobie jest warta obejrzenia.
Idąc wąską uliczką, podziwiając odremontowane fasady kamienic, dochodzimy do siedziby Muzeum Śląskiego i Ratusza w dolnośląskim mieście Republiki Federalnej Niemiec – Görlitz. Görlitz i Zgorzelec, polskie miasto po drugiej stronie granicy, jak czytamy na muzealnych tablicach, dążą do stworzenia modelowego, dwunarodowego miasta europejskiego. Dwujęzyczne muzeum jest tego dobrym początkiem.
Muzeum jest finansowane przez fundację Stiftung Schlesisches Museum zu Görlitz. Pomimo akcentów rewizjonistycznych, z którymi można się spotkać w sklepach z pamiątkami, Muzeum Śląskie stara się zaistnieć jako muzeum europejskiego regionu kulturowego o niezwykle burzliwej historii.
Sale muzeum, zaaranżowane na wystawy stałe i czasowe, charakteryzuje atrakcyjna różnorodność. Sam spacer po muzeum, nawet bez wnikania w tematykę wystaw, to estetyczna uczta dla oczu.
Wędrując od sali do sali można spotkać także akcenty wrocławskie. Obraz Aula Leopoldina Uniwersytetu Wrocławskiego, olej na płótnie, ok.1916 rok to praca Grete Waldau (1868-1935)., niemieckiej malarki, urodzonej we Wrocławiu. Malarstwo studiowała w berlińskich pracowniach Streckfussa i Carla Graeba.
W kilku muzealnych salach można podziwiać obrazy wystawy czasowej „Zmiana ról. Artystki śląskie od ok. 1880 do 1945.” Wystawa obejmuje interesującą prezentację artystek i zdjęcia archiwalne z ich codziennego życia. Dodatkowym walorem prezentacji jest zwięźle przedstawione tło społeczne i polityczne okresu, w którym powstawały obrazy utalentowanych kobiet.
Luty, 2010
@JBB