Największa rzeźba miejska w Polsce – Pociąg do nieba, według pomysłu Andrzeja Jarodzkiego, została zainstalowana na placu Strzegomskim we Wrocławiu.
Ponad 70 tonowa lokomotywa, przecząc prawom grawitacji, utrzymuje się w pozycji prawie pionowej. Kąt nachylenia wynosi 80 stopni. Lokomotywa Ty2-1035 ma 65 lat, koła napędne o średnicy 1400 mm, a toczne – 660 mm, 30 m długości.
Artysta wpadł na ten pomysł kilkanaście lat temu, podczas zabawy dziecięca zabawką. Od pomysłu do realizacji minęło sporo czasu. W 1994 roku powstał obraz – pierwsza wizualizacja pomysłu. Pięć lat trwały poszukiwania lokomotywy.
W 2006 roku koncepcja została zaprezentowana i zaakceptowana przez firmę Archicom, wrocławskiego dewelopera. Od tego wydarzenia realizacja potoczyła się szybko. Powstała makieta pomysłu, władze miasta wyznaczyły miejsce dla instalacji rzeźby i zakupiły lokomotywę ze skansenu w Jaworzynie. Prezydent Wrocławia wydał decyzję o warunkach zabudowy wraz z zagospodarowaniem terenu. W kwietniu 2009 roku sporządzono opinię dotycząca wartości zabytkowej lokomotywy parowej TY2 – 1035 i wykonano badania geologiczne terenu przeznaczonego na tę nietypową rzeźbę miejską.
W nocy z 21 na 22 czerwca, specjalnie oznakowanym konwojem, lokomotywa została przetransportowana na pl. Strzegomski. Montaż rzeźby trwał dwa dni, z uwagi na awarię jednego z dźwigów.
Pozostały jeszcze prace związane z zagospodarowaniem terenu wokół rzeźby . Faktyczne otwarcie pomnika, rzeźby, instalacji czyli Pociągu do nieba zaplanowano na wrzesień.
Niewątpliwie rzeźba będzie wzbudzała ciekawość swoją przewrotnością (dosłownie i w przenośni) . Być może stanie się nowym miejscem spotkań dla mieszkańców Wrocławia i ciekawym punktem wycieczek. Tym bardziej, że tuż obok, w zabytkowym bunkrze uruchomiono Muzeum Sztuki Współczesnej.
Wrocław, Plac Strzegomski , 22-23 czerwca 2010r.
Od pomysłu do realizacji. Wszystko na stronie www.pociągdonieba.org
Oficjalne otwarcie rzeźby miejskiej – fotorelacja