W granicach miasta Wrocławia płynie nie tylko Odra, ale także zasilające ją większe rzeki , takie jak Bystrzyca, Oława, Ślęża i Widawa.
Nazwy pomniejszych rzek są raczej mniej znane. Ługowina, Kasina, Oporówka, Łękawica, Piskorna, Młynówka, Trzciana, Czarna Woda, Zielona, Rogożówka, Olszówka Krzycka, Grabiszynka brzmią i swojsko i obco zarazem.
Naturalne rzeki i strumienie plus sztucznie przekopane kanały tworzą błękitną siatkę na mapie miasta. Wrocław jako jedne z nielicznych miast w Europie ma fosę miejską wypełnioną wodą.
Od dawien dawna Odra była drogą wodną dla transportu rzecznego. W kilku punktach miasta do dzisiaj działają porty rzeczne, przystanie żeglugi pasażerskiej i wypożyczalnie sprzętu wodnego. Wędrówka szlakiem tych obiektów dostarcza wielu niespodzianek.
Najstarszym portem jest Port Miejski, zlokalizowany przy ul.Kleczkowskiej. Ma prawie 113 lat, gdyż jego budowę rozpoczęto w listopadzie 1897 roku. Pod względem rozwiązań technicznych był to na owe czas port bardzo nowoczesny.
W gronie projektantów był Richard Adolf Odo Plüddemann, niemiecki architekt i projektant, radca budowlany, który zaprojektował dla miasta liczne, ważne obiekty użyteczności publicznej. (źródło)
Obecny stan portu wyraźnie świadczy o tym, że jego czasy świetności minęły. Niszczejąca infrastruktura portowa może być ciekawym tematem do fotografowania, nie mniej warto byłoby ocalić ją dla potomnych jako zabytek techniki XIX wieku.