Celem projektu ,,Hałda Jazz Powodzianom’’ jest organizacja cyklu imprez artystycznych, z których dochód przeznaczony będzie na rzecz powodzian, poszkodowanych w kataklizmie, jaki miał miejsce zaledwie kilka tygodni temu w Mieście i Gminie Bogatynia.
Właśnie w Bogatyni od trzech lat organizowany był Międzynarodowy Festiwal „Hałda Jazz”, na którym prezentowało się wielu znakomitych artystów o randze międzynarodowej. Tegoroczna edycja festiwalu zaplanowana była w terminie 10 -12 września br. Niestety powódź, jaka miała miejsce parę tygodni temu, nadała festiwalowi zupełnie nowy kierunek, nowy wymiar.
Pomysłodawca całego przedsięwzięcia – Krzysztof Witkowski , obrał sobie nowy cel, jakim jest pomoc poszkodowanym. Warto wspomnieć , że do realizacji tego celu natchnął Krzysztofa Witkowskiego poniekąd sam Tomasz Stańko, który też miał wystąpić w III edycji festiwalu. Artysta zaoferował natychmiastową pomoc materialną, zaś sam Krzysztof Witkowski w duchu Festiwalu zainicjował i zaproponował Tomaszowi Stańko licytację Jego własnej, pierwszej trąbki na rzecz powodzian, na co artysta wyraził zgodę (przystał bez wahania).
Nie trzeba dużo pisać, aby przybliżyć tę wielką tragedię, która dotknęła mieszkańców Bogatyni. Trzy ofiary śmiertelne, w tym pracownik straży pożarnej podczas czynnej służby mówią same za siebie. Zniszczone domostwa, drogi, pozrywane mosty to tylko część spustoszeń jakich dokonała fala wielkiej wody.
Skutki tej powodzi z pewnością są dalekosiężne, a na dzień dzisiejszy sytuacja wielu rodzin wygląda rozpaczliwie. Oprócz tego , że straciły one dorobek całego życia, to jeszcze nie mają perspektyw na znalezienie dachu nad głową. Do niedawna rodziny te stacjonowały m.in. w szkołach a obecnie w innych placówkach publicznych.
Wiadomo, że sytuacja taka nie może trwać długo. Pojawia się jednak pytanie, co zrobić aby chociaż jakaś część poszkodowanych miała gdzie zamieszkać?! Wiadomo, że szybka pomoc państwa to środki, które wystarczają na doraźne pokrycie potrzeb, ale co dalej? Jak zabezpieczyć dzieciom byt, możliwość uczęszczania do szkoły, słowem normalne życie?
W odpowiedzi na w/w pytania twórca festiwalu Hałda Jazz, będący jednocześnie mieszkańcem regionu, jak również naocznym świadkiem kataklizmu, postanowił uruchomić całą machinę organizacyjną, tworząc cykl imprez charytatywnych, z których dochód w całości będzie przeznaczony na potrzeby powodzian.
Współorganizatorem oraz organizacją dofinansowującą całą akcję jest Fundacja KGHM Polska Miedź z Panią Prezes Cecylią Ewą Stankiewicz na czele.
Ilość domów jaką można będzie wybudować, zależy tylko i wyłącznie od dobroczyńców, czyli od uczestników koncertów….
Artykuł z materiałów prasowych organizatora.
Program festiwalu na stronie Hałda Jazz – Bogatynia 2010
oraz na plakacie (kliknij aby powiększyć).
Thank you, I have recently been searching for information about this topic for ages and yours is the best I have discovered so far.