Program uroczystości jubileuszowych przygotowała samodzielnie Rada Osiedla Plac Grunwaldzki we Wrocławiu.
Znana wrocławska dziennikarka, pani Wanda Ziembicka, przedstawiła zaproszonych gości, którzy podzielili się z mieszkańcami swoją wiedzą i refleksjami na temat mostu, który jest nie tylko najbardziej rozpoznawalnym symbolem Wrocławia, ale przede wszystkim wyjątkowym na skalę światową przykładem mostu wiszącego o oryginalnych rozwiązaniach konstrukcyjnych.
Pan dr Jacek Ossowski, Przewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia, opowiedział o historii powstania mostu, o jego losach w okresie okołowojennym, o zniszczeniach i odbudowie. Wspomniał o niebagatelnym znaczeniu mostu dla sprawnej komunikacji miejskiej. Wystarczy podać informację, zaczerpniętą z artykułu na stronie Urzędu Miasta, że codziennie przez most przejeżdża 30 tys. pojazdów a w okresie 100 lat liczbę tę szacuje się na 300 milionów.
Konsul Niemiec, pani dr Annette Bußmann, wyraźnie wzruszona zaproszeniem na „urodziny” mostu zwanego u swych początków Mostem Cesarskim, nawiązała do tragicznej wojennej przeszłości miasta. Przywołała postać księdza Paula Peikerta, w latach 1932-1946 proboszcza z widocznego w oddali kościoła św.Maurycego, który spisywał relacje i własne refleksje z dni oblężenia Wrocławia. Kapitulację Niemiec w 1945 roku przyjął słowami: „Wojna, niech Bogu będą dzięki, się skończyła. Tak wielu zmarło, tak wielu nie ma już pośród nas”. Most jednak stoi nadal, stoi do dzisiaj. Pani konsul podkreśliła symboliczne znaczenie mostu, będącego przykładem dziedzictwa kultury europejskiej.
Jego Magnificencja Rektor Politechniki Wrocławskiej, pan prof. dr hab. inż. Tadeusz Więckowski, przypomniał o innym jubileuszu i obchodach 100-lecia Uczelni Technicznych Wrocławia, których kulminacja przypadnie w listopadzie.
Odremontowane po wojnie obiekty obecnej Politechniki Wrocławskiej były siedzibą Królewskiej Wyższej Szkoły Technicznej, zbudowanej w pierwszej dekadzie XX wieku. Dokładnie 100 lat temu miał miejsce inauguracyjny wykład. Historię uczelni technicznych Wrocławia przedstawia interesująca wystawa w Muzeum Architektury.
Most Grunwaldzki – dostojny jubilat, został udekorowany kolorowymi balonikami. Dzieci rysowały jego zgrabną sylwetkę na kartkach lub wprost na płytach chodnikowych. Młodzi wioślarze, którzy ukończyli bieg podczas przemówień, otrzymali pamiątkowy dyplom oraz ciekawie zaprojektowaną, symbolizująca most, tabliczkę pamiątkową.
Wzdłuż skwerku , na kilku planszach, została przedstawiona historia mostu ilustrowana zdjęciami archiwalnymi i współczesnymi.
Na godz. 20 w niedzielę zaplanowano pokaz ogni sztucznych.
Polecane linki:
Most Grunwaldzki w 12. odsłonach
Krótka relacja filmowa z uroczystości
Paul Peikert – Kim był? Notka biograficzna
Historia Mostu Grunwaldzkiego i sporo innych ciekawostek na stronie Urzędu Miasta Wrocław.
Fotorelacja : Janina Bieleńko