11 listopada w Poznaniu to obchody Święta Niepodległości, pełne symboli patriotycznych, przemówień i defilad oraz imieniny głównej ulicy św.Marcin. W tym szczególnym świątecznym dniu podstawowym smakołykiem jest rogal świętomarciński. Setki ton tego chronionego przez przepisy unijne produktu regionalnego kupią mieszkańcy i turyści.
Oryginalne rogale są certyfikowane są przez Kapitułę Poznańskiego Tradycyjnego Rogala Świętomarcińskiego i są symbolem święta – imienin ulicy św. Marcin. Tradycja urządzania festynów ku czci świętych-patronów pochodzi ze średniowiecza. Wtedy to każde miasto miało swojego patrona, także kupcy i rzemieślnicy. Na jego cześć, w dniu imienin urządzano odpusty i jarmarki. Dawna tradycja odrodziła się w Poznaniu w latach 90-tych i szybko stała się atrakcją turystyczną.
Uroczystości rozpoczął korowód przebierańców, kuglarzy, połykaczy ognia. Sam św. Marcin na koniu przejechał między straganami, na których przygotowano dla turystów wszystko, co potrzebne do przetrwania na plenerowej imprezie.
Fotorelacja z Poznania, 11 listopada 2010
Bardzo miłe świąteczne wspomnienie 🙂 Dziękuję 🙂
Moderatorze…nie śpij 🙂
Hej, millotaurus 😉 Moderator udał się na spotkanie z filmem „paradokumentalnym”: Beyond this place. Teraz zbiera myśli… czy spać, czy pisać 🙂
Jeśli zaczniemy myśleć w takich kategoriach, to pozostanie nam już tylko zamknąć się w domach, oglądać TV dla debili i masochistów…a pod koniec dnia najlepiej od razu udać się niespiesznym marszem w kierunku cmentarza…:-/
Takie defilady i pochody kosztują masę pieniędzy…takie polskie postaw i zastaw się. Ale naturalnie płaci to naród z podatków. Czy Polacy mają na to fundusze?