Zapraszamy do komentowania

5 komentarzy do: “Muzeum Fabryki, czyli jak to z bawełną było”

 1. Pilago pisze:

  Nie znam tego muzeum, ale inicjatywa wspaniała. Moja wiedza muzealna na temat tzw. kultury robotniczej i przemysłowej jest też nieco „zardzewiała”, bo nie mieszkam w Polsce od ponad dwudziestu lat, ale mimo wcześniejszych inicjatyw żyrardowskich, niewiele muzealnie się w Polsce w tym kierunku działo. A szkoda. Polska literatura etnograficzna może poszczycić się jednymi z najstarszych opisów kultury robotniczej w Europie. Artykuły dotyczą szczególnie terenu Zagłębia Dąbrowskiego, samej Dąbrowy Górniczej i Sławkowa.

  Zdjęcia piękne, a i tekst dobrze przybliża całą inicjatywę. Powodzenia ….

  • malby pisze:

   To niewielkie Muzeum utworzone dla upamiętnienia nieistniejącego już „Poltexu” i fabryki Poznańskiego, więc nic dziwnego, że go nie znasz Andrzeju. Nie wiem jak w innych miastach Polski, ale w Łodzi, ze względu na dużą ilość fabryk i ich założycieli, również mogłoby powstać sporo ciekawych artykułów dotyczących tematu kultury robotniczej. Muszę się rozejrzeć w temacie czy ktoś już może jakieś „popełnił”… Dziękuję za miła wizytę na portalu 🙂 Pozdrawiam!

 2. Joanna pisze:

  Zdjęcia świetne i pokazują nam kawałek historii.

 3. admin pisze:

  Po ostatniej wizycie w zajezdni tramwajowej, gdzie rdza zżerała porzucone na podwórzu wagoniki, zbudowane na początku XX wieku pomyślałam, że to wielka szkoda, że nikt w porę nie zorganizował skansenu.
  Dlatego inicjatywę w Łodzi uważam za niezwykle cenną. Bez takich, nawet mikroskopijnych, jak pisze Millotaurus, muzeów, zabraknie młodemu pokoleniu wiedzy a nawet wyobraźni o tym jak rozwijała się technika i technologia na przestrzeni wieków. Że nie wszystko w komputerach i elektronice…

  Zdjęcia pokazują, że to zupełnie inny świat. Nieznany nam, a przecież wszyscy jakieś ubranka nosimy od dawna 🙂

 4. millotaurus pisze:

  Troszkę mikroskopijne jest to muzeum, ale dobrze,że w ogóle jest…równie dobrze firma APSYS, właściciel Manufaktury, mogła tą powierzchnię wynająć jakiejś kolejnej sieci sklepów za niezłą kasę…:-)

  Zdjęcia superowe !

Dopisz tutaj swoje refleksje: