Tego dnia, o dziwo, udało nam się zrealizować ambitny plan zwiedzania, nawet z nawiązką 🙂
A w kolejności wyglądało to tak:
Nove Mesto nad Metuji
Miasto położone jest na skale otoczonej z trzech stron przez zakole rzeki Metuji. Przepiękny rynek z kościołem w jednym narożniku i położony w przeciwległym rogu XVI-wieczny zamek wart jest poświęcenia nawet całego dnia na spokojne zwiedzanie. Przepiękny, tarasowy ogród zamkowy był tego dnia zamknięty, więc obiecaliśmy sobie solennie, że jeszcze tutaj wrócimy. Nie darowalibyśmy sobie, gdybyśmy nie przeszli krytym, drewnianym mostem z górnego do dolnego ogrodu…
Zamek wystąpił w znanym czeskim filmie „Arabella”. Może pamiętacie jeszcze ten film…?
Serec-Jezioro Rozkosz
Widać to jezioro z drogi Nachod – Hradec Kralove. Przygotowując jeszcze w domu trasy zauważyłem, że jezioro przecięte jest niezwykle długą groblą. Postanowiliśmy to zobaczyć i uwiecznić na matrycach aparatów. Fajnie byłoby objechać jezioro dookoła, ale to możliwe tylko rowerem, więc może kiedy indziej ?
Ceska Skalice
Muzeum tekstylne mieści się w zabytkowej twierdzy a przed nim możemy zobaczyć bardzo piękny pomnik czeskiej pisarki, Bozeny Nemcovej. W mieście jest również muzeum jej poświęcone. Przez miasto przepływa rzeka Upa płynąca ze słynnej Babiccino Udoli…
Warto zobaczyć starą szkołę podstawową zamienioną w uroczy skansen.Wnętrza urządzono starymi oryginalnymi meblami, upodobniając je do wnętrz znanych z powieści Bozeny Nemcovej – „Babunia”. Miniaturowy stary ryneczek z pięknym ratuszem również wart jest uwagi.
Jaromer
Jadąc z Nachodu w kierunku Hradec Kralove przejeżdża się przez na pozór niepozorne miasteczko Jaromer.
Pozornie niepozorne, bo śliczny długi rynek i park nad Łabą, wciśnięte w ciasne zakole rzeki, są miejscami niezwykle malowniczymi. Nie żałujemy, że zboczyliśmy nieco z trasy i mieliśmy okazję pospacerować po tych uroczych zakątkach.
Pałac Ratiborice
Położony na zboczu doliny rzeki Upy pałac Piccolominiego, otaczający go park z oranżerią i stawami stanowi jednocześnie początek szlaku turystyczno-edukacyjnego w Babiccino Udoli…
Pałac zasłynął w roku 1813, gdy odbyła się w nim narada koalicji antynapoleońskiej z udziałem Mettrenicha i cara Aleksandra I.
Babiccino Udoli
W 1844 roku młoda Bozena Nemcova spędziła Święta Bożego Narodzenia ze swoimi dziećmi w dolinie rzeki Upy, w pobliżu pałacu w Ratiboricach. Mieszkali w domku obok Jazu Wikty (Viktorcin Splav). Po latach w tym właśnie domku w dolinie Upy umieściła akcję swojej powieści „Babunia”. Powieść odniosła niebywały sukces i z czasem miejsce akcji stało się narodową pamiątką Czechów, a dla uczczenia autorki i jej dzieła, malowniczą, cichą dolinę nazwano Babiccino Udoli (Dolina Babuni).
W roku 1920, w setną rocznicę urodzin Bozeny Nemcovej, podjęto decyzję o postawieniu w dolinie pomnika Babuni z dziećmi. Pomnik został odsłonięty w 1922 roku.
Długi spacer wzdłuż doliny i kanału Upy, którego wody są siłą napędową wodnego młyna, był dla nas prawdziwym wytchnieniem po pracowitym dniu…
Gratuluję wspaniałych zdjęć i filmu. Bardzo piękne zakątki, które możemy dzięki tobie tu zobaczyć.
Dziękuję Isadeg 🙂