Amerykańskie Stowarzyszenie Muzeów – American Association of Museums – na corocznym spotkaniu w Houston w Teksasie przyznało wyróżnienie w kategorii Audio/Visual dla filmu animowanego „Miasto ruin”, prezentowanego zwiedzającym Muzeum Powstania Warszawskiego.
Film w szczególnie sugestywny sposób uzupełnia wiedzę i wyobrażenie o losach Warszawy po upadku zbrojnego zrywu przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim. (Powstanie warszawskie trwało od 1 sierpnia do 3 października 1944 roku).
Z pozycji obserwatora, pilota samolotu Liberator, który w kwietniu 1945 roku wykonał lot wzdłuż Wisły, widzimy realistyczny obraz wyludnionej i zniszczonej po upadku powstania Warszawy. Ogrom zniszczeń jest niewyobrażalny.
Nagrodzony projekt został opracowany z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, wykonany w technice 3D (tak zwanej stereoskopii). Muzeum Powstania Warszawskiego do realizacji projektu nakłoniło nie tylko studio Platige Image, ale i wielu warszawiaków, którzy dostarczyli dokumentalne zdjęcia. Dzięki nim można było wiernie odtworzyć stan każdego obiektu a właściwie stan jego ruiny wiosną 1945 roku.
Prace nad 5-cio minutowym filmem trwały 2 lata. 6 miesięcy zajęło łączenie obrazu w jedną całość. Wykorzystano 1600 zdjęć. Szczegółowo odwzorowano 35 obiektów historycznych. Ręcznie wstawiono 63ooo modeli budynków.
Z pomocą Aeroklubu Warszawskiego i 36. Specjalnego Pułku Lotnictwa Transportowego wykonano przeloty i wykonano dokumentację filmową i fotograficzną z powietrza.
Kierownikiem tego niezwykłego projektu został Piotr Śliwowski (ur.1972), historyk i kierownik Sekcji Historycznej Muzeum Powstania Warszawskiego. On też przewodniczył zespołowi budującemu replikę bombowca Liberator, którą mogą podziwiać zwiedzający muzeum.
Grafikiem prowadzącym projekt został Michał Gryn (ur. 1980) – grafik komputerowy, animator. Nad modelowaniem i teksturowaniem pracowało 21 osób. Proces randeringu trwał nieprzerwanie dwa miesiące…
Historia powstawania filmu, udostępniona na stronie www.miastoruin.pl, jest równie ciekawa jak sam film a może nawet ciekawsza. Jest bowiem wyjątkowym przykładem skutecznej determinacji w dążeniu do realizacji projektu, który niewątpliwie wzmocni wiedzę i pamięć Polaków urodzonych po wojnie o wydarzeniach z roku 1944.
Wszystkim zaangażowanym w realizację filmu należą się i brawa i zwyczajne podziękowanie za włożony trud. I oczywiście gratulacje za prestiżową nagrodę MUSE Award.
Źródłem informacji o procesie realizacji filmu jest strona www.miastoruin.pl
Zwiastun filmu: