Pięknie odrestaurowana Hala Stulecia we Wrocławiu w dniach 8-11 września stanie się centrum wydarzeń Europejskiego Kongresu Kultury – największego spotkania twórców i odbiorców kultury.
W programie zaplanowano tematy dotyczące wolności w kulturze, związku kultury z polityką czy wpływu nowych mediów na życie społeczne. Kongres to kilkudniowe święto twórców
i odbiorców kultury, będące jednym z głównych wydarzeń Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji.
W wielu punktach miasta prezentowane będą wystawy, pokazy pirotechniczne, widowiska multimedialne, koncerty, spektakle i spotkania dyskusyjne. Teren sztuki. Wstęp wskazany! – głosi napis nad drzwiami w Pawilonie Czterech Kopuł. Zatem skorzystajmy z zaproszenia
i przyłączmy się do kulturalnej uczty przy wspólnym, europejskim stole.
Będzie to także dobra okazja do obejrzenia z bliska pięknie odremontowanej Hali Stulecia, która niedługo będzie obchodzić sto lat istnienia.
Jahrhunderthalle – dzieło Maxa Berga, architekta miejskiego Wrocławia w latach 1909–1924, zbudowana w rekordowo krótkim czasie 20-tu miesięcy, została otwarta w maju 1913 roku. Była to najpotężniejsza, jak na owe czasy, konstrukcja z betonu zbrojeniowego o największej kopule.
Nazwana przez Berga Katedrą Demokracji miała służyć wszystkim mieszkańcom bez względu na przekonania polityczne, religijne czy status majątkowy. W hali, zaplanowanej na 10 tysięcy miejsc, miały odbywać się imprezy sportowe, kulturalne, kongresy naukowe, spotkania polityczne i inne wydarzenia masowe.
Hala Stulecia (po wojnie zwana Halą Ludową) nie zmieniała przez lata swojego przeznaczenia. Na scenie występowały znane zespoły muzyczne i baletowe. Tu odbywały się mecze koszykówki i piłki ręcznej. Przed laty działało w hali kino Gigant. Największe kino w Polsce było wyposażone w ekran o wymiarach 22m na 18m i mogło wyświetlać filmy panoramiczne.
Pierwszą większą ekspozycją po wojnie była zorganizowana w 1948 roku Wystawa Ziem Odzyskanych a pierwszym ważnym wydarzeniem (o wydźwięku propagandowym dla komunistycznej władzy) Światowy Kongres Intelektualistów w Obronie Pokoju (1948). Na kongresie pojawiły się znane osobistości świata kultury i nauki, m.in. Pablo Picasso, Irène Joliot-Curie, Julian Huxley, György Lukács, Michaił Szołochow, Jarosław Iwaszkiewicz, Maria Dąbrowska, Zofia Nałkowska. Ponad 400. delegatów z 46 krajów przybyło wtedy do Wrocławia.
Dzisiaj Hala Stulecia również przywitała znamienitych gości. Na Europejski Kongres Kultury przyjazd zapowiedziało ponad 300. artystów i intelektualistów z całego świata. W większości to przedstawiciele pokolenia urodzonego już po wojnie. W gronie „mistrzów” Krzysztof Penderecki, Andrzej Wajda, Tadeusz Rożewicz, Arvo Pärt, Alan Parker i inni.
Odnowiona niedawno elewacja (10 930 m2) elegancko prezentuje się na tle wieczornego nieba a podświetlona reflektorami kopuła przypomina kosmiczny pojazd tuż przed lądowaniem na wrocławskiej ziemi.
Więcej informacji o uczestnikach i programie na stronie