Bywają takie miasta, które się mija w drodze dokądś lub w drodze skądś… .
Zna się je z nazwy na peronowym szyldzie, rozpoznaje z planu podróży, że będą po… lub przed jakimś innym miastem. Ale nie stanowią celu podróży.
Takim miastem było dla mnie – do soboty – Zabrze, położone na kolejowym szlaku północ – południe, między Wrocławiem a Krakowem. Przystanek za Gliwicami a przed Katowicami. Z Wrocławia to zaledwie dwie i pół godziny (teoretycznie) albo trzy i pół (praktycznie) podróży pociągiem prawie pospiesznym TLK – Spółki PKP Intercity S.A. Chwali się tej Spółce, że nie zmieniając skrótu, zgrabnie zmieniła jego znaczenie. I tak od 1 stycznia 2011 r. zamiast Tanich Linii Kolejowych mamy Twoje Linie Kolejowe, co wcale nie znaczy, że stały się jakoś szczególnie drogie. A skorzystanie z weekendowego „biletu podróżnika” może je nawet uczynić tańszymi od konkurencji.
Zabrze wita podróżnych rusztowaniami
Dworzec kolejowy nie występuje wprawdzie na liście 77 obiektów dworcowych modernizowanych przez PKP S.A. ze środków budżetu państwa i Unii Europejskiej, ale Władze miasta zdecydowały samodzielnie szukać sposobu na modernizację wysłużonego obiektu. Prezydent Małgorzata Mańka-Szulik podpisała rok temu (26 X 2010r.) umowę dzierżawy dworca i otoczenia od Polskich Kolei Państwowych S.A. Przez 29 lat obowiązywania umowy wiele może się zmienić na korzyść obsługi podróżnych.
Jestem przekonana, że podróżnych będzie przybywać
Miasto, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, realizuje bowiem także projekty wielce atrakcyjne dla turystów. Jednym z nich jest „Europejski Ośrodek Kultury Technicznej i Turystyki Przemysłowej w Zabrzu”.
W ramach projektu planowana jest podziemna trasa turystyczna, udostępniająca takie przygody, jak zjazd w głąb szybu windami panoramicznymi czy przejażdżki łodzią w zalanych wodą odcinkach sztolni. Nie do przecenienia jest także walor edukacyjny takiej oferty. Zwiedzający będą mogli poznać zagadnienia związane z procesem powstawania węgla, jego wydobyciem i przeróbką. Ten projekt, w połączeniu z już istniejącą ofertą: Zabytkową Kopalnią Węgla Kamiennego GUIDO i Skansenem Górniczym Królowa Luiza, czyni z Zabrza interesujące miasto turystyki przemysłowej na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.
„Nowe funkcje obiektów przemysłowych służą całym rodzinom. Są nie tylko świadkami historii, ale rozwijają naszą wiedzę, umacniają tożsamość, służą kulturze i turystyce„.
Takimi słowami Pani Małgorzata Mańka-Szulik , Prezydent Zabrza, zachęca czytelników solidnie opracowanych materiałów promocyjnych miasta, do zwiedzania obiektów na zabrzańskim szlaku zabytków techniki.
W Rankingu Samorządów 2011 – plebiscycie zorganizowanym przez Dziennik Rzeczpospolita – Zabrze uplasowało się na 9 miejscu. Dynamika prowadzonych w mieście zmian jest więc zauważalna. Każda zmiana na lepsze, generuje pozytywne nastawienie do miasta zarówno jego mieszkańców, jak i przyjezdnych. Opuszczałam świeżo poznane Zabrze, miasto, którego początki sięgają XIII wieku, z cichą nadzieją, że wśród wielu projektów znajdzie się także miejsce na rewitalizację ulic i zabytkowych kamieniczek, które noszą jeszcze ślady minionej świetności.
- 100-letni budynek Poczty Głównej
- Poczta Główna. Widok z wiaduktu.
- Neogotycki budynek Poczty Cesarskiej z 1911 r.
- Odnowione elewacje z cegły są ozdobą miasta
- Stacja kolejowa Zabrze
- Stacja kolejowa Zabrze
- Makieta projektu
- Ulica Wolności
- Kamieniczka przy ul.Wolności
- Browary Górnośląskie
- Kopalnia Węgla Kamiennego GUIDO
- W sieni kopalni GUIDO
Poznaj inne zabrzańskie
Poznaj inne zabrzańskie projekty unijne.
Gospodarzami pleneru fotograficznego w Zabrzu byli Asia i Wojtek Ryczkowie.
Kompleksowo zadbali o uczestników, przygotowali bogaty plan zwiedzania, materiały informacyjne, sami wcielili się w rolę przewodników po wnętrzach Browarów Górnośląskich.
W imieniu własnym i grona panoramistów serdecznie dziękuję.
Zobacz także fotorelację z wizyty w browarze : Browary Górnośląskie. Tradycja i nowoczesność