Szczepan Sadurski od lat jest jednym z najbardziej rozpoznawanych rysowników satyrycznych w Polsce, co ma potwierdzenie w sukcesach zagranicznych. Jurorował w międzynarodowych konkursach w Polsce, Turcji i Szwecji, miał wystawy w Rosji i Grecji, zapraszano go do Anglii, a we Francji był specjalnym gościem festiwalu rysunku satyrycznego. Drukował w prasie wydawanej w USA i w Europie – od Wielkiej Brytanii po Grecję.
W 1988 r. jeden z dziennikarzy napisał: „Dzisiaj niespełna dwudziestotrzyletni Szczepan osiągnął wszystko, co młody satyryk w Polsce osiągnąć może”. Miał rację. Sadurski był wtedy najczęściej drukowanym rysownikiem tygodnika Szpilki, miał na koncie m.in. Złotą Szpilkę’85 za najlepszy rysunek roku, w kilku ogólnopolskich tytułach prasowych miał swoją stałą rubrykę, drukował niemal setkę rysunków co miesiąc, a jedno z popularnych pism młodzieżowych ozdobiło swoją okładkę jego zdjęciem z pędzlem w ręku.
Wtedy postanowił zrobić coś, o czym zawsze marzył – założył wydawnictwo humorystyczne i zaczął wydawać ogólnopolskie czasopismo „Dobry Humor”. Przez kolejnych 20 lat wydał ponad 700 publikacji, w wielomilionowym nakładzie, „Dobry Humor” przez chwilę przekroczył nawet 200 tys. nakładu. Ale oczywiście wciąż rysował. W 2001 postanowił rozweselić cały świat i powołał do życia Partię Dobrego Humoru (Good Humor Party), która obecnie ma kilka tysięcy członków na wszystkich kontynentach.
Od chwili debiutu w 1979 r. w Świecie Młodych – na ostatniej stronie czyli w tym samym miejscu, gdzie ukazywały się wtedy komisy m.in. z Tytusem czy Kajkiem i Kokoszem do teraz, wydrukował kilka tysięcy rysunków i ilustracji. Rysuje co tydzień w telewizji, do internetowych portali, firmy zamawiają u niego wesołe rysunki do wykorzystania w reklamach. I jako satyryk wciąż ma tyle pomysłów, że co chwila przypomina mediom o swoim istnieniu.
Obecnie kieruje kilkoma portalami internetowymi (m.in. Sadurski.com), szykuje kolejne wystawy zagraniczne, i niemal codziennie wykonuje kolejne zlecenia, żałując, że doba ma tylko 24 godziny. Miał przygotować książkę na 30-lecie swojej obecności w mediach, ale oczywiście zabrakło mu na to czasu. Bo jak twierdzi, ma jeszcze wiele ciekawych rzeczy do zrobienia.
Szczepan Sadurski jest przykładem na to, że aby osiągnąć sukces, należy połączyć talent, pracowitość i konsekwencję działania. W jego przypadku może to być także przeznaczenie. Swoje imię otrzymał na cześć Szczepka – przedwojennego prześmiewcy, który wraz z Tońkiem rozweselał całą Polskę w radiowej audycji „Wesoła Lwowska Fala”.
——————————————————————————————————————————
Szczepan Sadurski
– polski satyryk, karykaturzysta, dziennikarz, Przewodniczący Partii Dobrego Humoru.
– Urodził się w 1965 r. w Lublinie. Ukończył Liceum Sztuk Plastycznych (1985). Mieszka w Warszawie.
– W prasie zadebiutował w wieku 14 lat (1979). Dotychczas opublikował ponad 5 tysięcy rysunków w ponad 200 tytułach prasy polskiej i zagranicznej.
– Uczestnik wielu wystaw rysunku satyrycznego (indywidualnych oraz zbiorowych) w Polsce i za granicą.
Najważniejsze nagrody: Złota Szpilka’86 i Srebrna Szpilka’85 – nagrody tygodnika Szpilki w konkursie na najlepszy rysunek roku.
– Założyciel Wydawnictwa Humoru i Satyry Superpress (1991), które wydaje m.in. ogólnopolskie czasopismo Dobry Humor. Ukazało się już ponad 750 publikacji, w wielomilionowym nakładzie.
-Szef portalu satyrycznego Sadurski.com, odwiedzanego co miesiąc przez ćwierć miliona osób.
– Pomysłodawca i przewodniczący Partii Dobrego Humoru (2001) – międzynarodowej organizacji tworzonej przez satyryków i ludzi z poczuciem humoru (ponad 2,5 tysiąca członków na wszystkich kontynentach, z wyjątkiem Antarktydy). Legitymacje PDH otrzymali m.in. znani aktorzy, satyrycy i dziennikarze. Składka członkowska wynosi 3 uśmiechy dziennie. Więcej: www.partia.dobryhumor.pl.
– Juror konkursów satyrycznych (Polska, Turcja, Szwecja) i kabaretowych. Specjalny gość festiwalu w Tourcoing (Francja, 2007).
– Członek-założyciel SPAK (Stowarzyszenie Polskich Artystów Karykatury). W latach 1993-99 zasiadał w Zarządzie Głównym.
– Jeden z najbardziej zapracowanych rysowników polskich. Tworzy rysunki do prasy, książek, dla stacji telewizyjnych, portali internetowych i na potrzeby szeroko rozumianej reklamy. Rysuje karykatury na żywo podczas imprez (eventy, targi, konferencje); rysował m.in. na targach w Londynie (2008).
Jako satyryk lubi zmuszać ludzi do myślenia. Oficjalnie zaproponował aby Stadion Narodowy w Warszawie nazwać imieniem Michaela Jacksona, zgłosił swoją kandydaturę na szefa NATO oraz na trenera polskiej reprezentacji piłki nożnej, zaproponował aby jedna z warszawskich ulic nosiła imię Adama Małysza.
Rysunki satyryczne Szczepana Sadurskiego
można oglądać w Galerii Sztuki Współczesnej
BCK w Ratuszu w Brzegu.
Wystawa czynna do 29 stycznia 2012 r.
w godz. 10.00 – 18.00
Uroczyste zamknięcie wystawy
odbędzie się w niedzielę
29 stycznia 2012o o godz. 18:00
Przygotował: Tomasz Fronckiewicz Galeria Sztuki Współczesnej BCK w Brzegu
Świetne rysunki i interesujący artykuł.