Prawdziwą atrakcją Jarmarku Renesansowego, zorganizowanego w ramach IX Festiwalu Tańca Dawnego PAWANA 2012, były stanowiska prezentujące dawne rzemiosło.
Płatnerz, reprezentujący Pracownię Płatnerską LORENZ A. Sacherski z Legnicy, zademonstrował rozniecanie ognia oryginalnym miechem i przygotowanie żelaza do obróbki. Opowiadał o charakterystycznych elementach zbroi, które, jak np. hełmy, rzemieślnicy modyfikowali na przestrzeni wieków, doskonaląc ich właściwości ochronne.
Wykonywane obecnie elementy zbroi, wzorowane są na modelach z XIV wieku. Koszty są dość wysokie; hełm może przykładowo kosztować od 1000 zł do 8000 zł.
Z biegiem lat wiele zawodów bezpowrotnie przeminęło lub przekształciło się w nowe zawody, wykorzystujące nowe narzędzia i technologie. Kolejne pokolenia mogą nie mieć okazji poznać pracy kowala, bednarza, garncarza kołodzieja a co dopiero płatnerza – rzemieślnika rodem ze średniowiecza, którego zadaniem było wykonywanie zbroi płytowej dla ludzi i koni. (def.Wikipedia).
Nadzieja w pasjonatach, zrzeszeniach ludzi próbujących ochronić dawne zawody przed zapomnieniem, muzeach, skansenach i organizatorach takich imprez jak Jarmark Renesansowy.
Fotorelacja z Centrum Kultury Zamek, 1 lipca 2012r.
Więcej zdjęć z Jarmarku Renesansowego w fotorelacji z Centrum Kultury Zamek.
Fajne zdjęcia z ciekawej imprezy…
Dokładnie tak! Przyszłe pokolenia mają szansę nie wiedzieć jak pracuje szewc czy krawiec, bo wszystko przychodzi gotowe z Chin :/ Takie zawody jak introligator, zdun czy rymarz, nie mówiąc już o takich średniowiecznych jak płatnerz, to czysta abstrakcja. Bardzo dobrze, że są takie imprezy, które przybliżają wiedzę jak kiedyś pracowali ludzie. Super fotki 🙂