„Dzikie łabędzie” – baśń H. Ch. Andersena wybrali studenci IV roku Wydziału Lalkarskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im.Ludwika Solskiego do opracowania i wystawienia jako swój spektakl dyplomowy.
Pełna przygód historia 11 braci przemienionych przez złą macochę w łabędzie i dzielnej siostry Elizy, która podejmuje próbę zdjęcia czaru, to duże wyzwanie dla reżysera, scenografa, charakteryzatora i aktorów.
Na generalną próbę studenci zaprosili uczniów młodszych klas. Dziecięca widownia, to szczególnie wrażliwy krytyk. Wystarczy odrobina spowolnienia akcji na scenie a dzieci zaczynają się kręcić na krzesełkach, wstawać, zaczepiać koleżanki. „Ona nie może mówić?” – krzyczą do królewicza, który bez skutku usiłuje namówić Elizę do rozmowy.
Reagują spontanicznie, szczerze i tak bardzo rezolutnie.
Po spektaklu aktorzy odpowiadali na pytania młodych widzów. „Czy te psy były elektryczne?” – zapytał chłopiec. „Dlaczego dekoracje były z papieru?” – zapytał inny.
Współczesne dzieci… Chyba coraz trudniej oderwać je od rzeczywistości i wciągnąć w kolorowy świat bajki, pełen czarownic, zaklęć, zaczarowanych ropuch czy łabędzi.
Artyści doskonale wykorzystali wspaniałe warunki nowej sceny, wyposażonej w zapadnie i ruchome platformy.
Ciekawa charakteryzacja postaci, dynamiczna muzyka i choreografia nie pozwalały się nudzić. Z podziwem przyglądałam się pomysłowym kostiumom, które zwielokrotniały postaci w scenach zbiorowych czy symbolicznie przypominały, że czar dotknął 11 braci. Szczególnie podobała mi się postać Ekscelencji, zagrana przez Macieja Owczarka bardzo wyraziście i efektownie oraz Jakub Kowalczyk, w roli Jedenastu braci królewiczów.
Psychologowie radzą dorosłym, żeby pielęgnowali w sobie dziecko. W kontekście powyższych refleksji dzieciom można by życzyć, żeby jak najdłużej oddalały od siebie dorosłość i bawiły się razem z aktorami w pięknie wykreowanym baśniowym świecie. Żeby umiały zobaczyć oczyma wyobraźni nie papier, ale biały puch na skrzydłach dzikich łabędzi.
Autor: Jerzy Bielunas
na motywach baśni H. CH. Andersena
Reżyseria: Jerzy Bielunas
Scenografia i kostiumy: Anna Chadaj
Choreografia: Maciej Florek
Muzyka: Tomasz Łuc
Przygotowanie wokalne: Małgorzata Jaworska -Kaczmarek
Asystent reżysera: Aleksandra Pejcz
Obsada:
Dominika Byrska – Łabędzie
Marta Karmowska – Ochmistrzyni
Magdalena Prochasek – Łabędzie
Marcelina Szczepaniak – Łabędzie
Małgorzata Szumska – Rosochata
Paulina Walendowska – Dama dworu, Żabioch
Joanna Wąż – Królowa Macocha
Natalia Wieciech – Eliza
Mikołaj Biernacki – Król, Kat
Jakub Kowalczyk – Jedenastu braci królewiczów
Maciej Owczarek – Ekscelencja
Mateusz Płocha – Książę, Żabioch
Czytaj także : Dzikie łabędzie – zapowiedź spektaklu