Konkursy wiedzy historycznej, koncerty patriotyczne, wystawy, filmy… Każda inicjatywa jest dobra dla upamiętnienia i oddania hołdu organizacjom i grupom niepodległościowym, które po zakończeniu II wojny światowej podjęły nierówną walkę o suwerenność i niepodległość Polski.
Przez całe lata pamięć o żołnierzach antykomunistycznego podziemia była przemilczana lub zakłamywana. Wielu za swój patriotyzm zapłaciło życiem. Liczne groby nie zostały do dziś odnalezione. Instytut Pamięci Narodowej zapowiedział uroczystości w Warszawie, Krakowie, Lublinie, Wrocławiu i Katowicach.
Filmy i wykłady o ludziach, którzy przeciwstawiali się sowietyzacji Polski i podporządkowaniu ZSRR dedykowane są głównie młodzieży, dla której ta karta historii może być nieznana.
Święto narodowe zostało wprowadzone ustawą w roku 2011. Na dzień wybrano 1 marca – dzień, w którym w roku 1951, w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok śmierci na kierownictwie IV Komendy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.
„Egzekucja rozpoczęła się o godz. 20. Skazani byli kolejno podprowadzani na miejsce kaźni, a kat strzelał im w tył głowy. Ciał zamordowanych nie wydano rodzinom. Pogrzebano je w nieznanym do dziś miejscu. Śmierć ponieśli: Łukasz Ciepliński, Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory i Karol Chmiel.” (Źródło)
Oficjalne uroczystości we Wrocławiu, apel pamięci i złożenie wieńców pod Pomnikiem Ofiar Terroru Komunistycznego, będą miały miejsce na cmentarzu Osobowickim i rozpoczną się o godz. 10.30.