Klub „Firlej”, Leica Gallery Warszawa oraz Asymmetry Festival prezentują wystawę fotografii Macieja Dakowicza pt.”Cardiff po zmroku”. Wernisaż i spotkanie z autorem odbędzie się 26 kwietnia 2013 (piątek) o godz. 18.00 w Klubie „Firlej” we Wrocławiu. Spotkanie autorskie poprowadzi Borys Nieśpielak, wykładowca z Dolnośląskiej Szkoły Wyższej (specjalność: Fotografia w Multimediach).
Cardiff. Sobota wieczór. Na Chippy Lane, małej uliczce z popularnymi kebab barami, puste pojemniki po jedzeniu na wynos zaczynają się powoli piętrzyć w miniaturowe wieżowce. Za rogiem jest St. Mary Street, jedna z głównych ulic centrum Cardiff. Ulica XIX-wiecznych kamienic wypełnionych klubami i pubami. Głośna muzyka przenika przez grube mury, miesza się ze śmiechem i krzykami ludzi zmierzających właśnie po kolejnego drinka. Chłopcy chodzą grupami, ubrani w jeansy i koszulki z krótkim rękawem, bez względu na porę roku. Rozchichotane dziewczęta w swoich najlepszych kreacjach, zazwyczaj bardzo krótkich i niewiele zakrywających, pędzą do kolejnego baru. Robi się zamieszanie, policja na weekendy prewencyjnie zamyka tę ulicę zostawiając ją pieszym. Grupki co chwilę mieszają się, ktoś przysiada na moment na krawężniku, inni rozmawiają lub robią wszystkie te dziwne rzeczy, które przydarzają się tylko po północy.
„Cardiff po zmroku” to niespotykany dokument nocnego życia w Wielkiej Brytanii. Maciej Dakowicz, polski dokumentalista przez 7 lat fotografował nocne zabawy przetaczające się przez centrum Cardiff, miasta podobnego do wielu innych brytyjskich miast. Po zmroku Cardiff zmienia się w wielką scenę, na której wydarzają się surrealne i humorystyczne spektakle, nieraz z domieszką krwi, smutku i łez. Mężczyźni przebrani za kobiety, kobiety ubrane jak policjanci. Superman spacerujący w ciemnym zaułku. Mężczyzna wiszący na słupie latarni, symulujący atak tornado. Najdłuższy strumień wymiocin, jaki kiedykolwiek widzieliście. Obrazy układają się w rozedrgany, utkany z zaskakujących momentów film, który nie pozwala zapomnieć o zdarzeniach minionych nocy.
Ten cykl fotografii obiegł niemal cały świat, odbił się szerokim echem w mediach i wywołał społeczną dyskusję o stylu życia współczesnych Brytyjczyków. Zdjęcia Dakowicza były dyskutowane w brytyjskiej telewizji i radiu oraz publikowane w najważniejszych dziennikach. W końcu 2012 r. nakładem wydawnictwa „Thames & Hudson” ukazał się monograficzny album Maćka.
Maciej Dakowicz urodził się 1976 roku w Białymstoku. Uzyskał tytuł doktora informatyki. Porzucił naukę koncentrując się na pracy fotografa, podróżnika i dokumentalisty. Ma w swoim dorobku wiele publikacji i wyróżnień konkursowych. Uczestniczył w licznych wystawach i festiwalach fotograficznych na całym świecie. Maciej jest współzałożycielem „Third Floor Gallery” w Cardiff i należy do polskiego kolektywu Un-Posed www.un-posed.com. Obecnie mieszka w Londynie.
Wystawa zorganizowana została przez Klub „Firlej” oraz Leica Gallery Warszawa w ramach Asymmetry Festival 5.0. Podczas festiwalu, w dniach od 02 do 04.05.2013, wystawa dostępna będzie dla zwiedzających w godzinach od 12.00 do 14.00 oraz codziennie w godzinach pracy klubu.
www.firlej.wroc.pl
www.leica-camera.pl
www.asymmetryfestival.pl
Kurator wystawy: Joanna Kinowska
Koordynator wystawy: Marta Przetakiewicz
Ekspozycja czynna do 31 maja br.
Wstęp wolny.
Album Cardiff After Dark do nabycia: www.leicastore.pl
www.maciejdakowicz.com