Tylko w środę, 14 maja, podczas otwarcia wystawy „Zdjęcia wysokich lotów” w Centrum Kultury Zamek w Leśnicy będzie okazja zobaczyć filmy o tematyce lotniczej.
„PATHS OF HATE” – reż. Damian Nenow (10 min.)
Walka. Nieistotna jest jej skala, ani ideologia, która za nią stoi. Nieważne czy jest dwóch ludzi, czy też milion. Zostają po niej jedynie blizny – krwawe ślady, ścieżki nienawiści… „Paths of Hate” to krótka opowieść o bestiach, które drzemią głęboko w ludzkich duszach i spychają je w otchłań ślepej nienawiści, furii i gniewu. Otchłań prowadzącą do nieuchronnej zagłady i unicestwienia.
Po zabawnej animacji „Wielka ucieczka” zapragnąłem stworzyć równie surrealistyczny, ale bardziej dynamiczny i poważniejszy film akcji, niebędący tylko kolejną przewrotną anegdotą, jakich pełno wśród animowanych szortów – mówi Damian Nenow, reżyser i autor scenariusza.
– Od zawsze byłem wielkim fascynatem wszystkiego, co wznosi się w powietrze. Nie potrafiłem sobie wyobrazić tematu bardziej ekscytującego, niż pojedynek dwóch myśliwców. „Paths of Hate” z założenia miał być filmem – plakatem; szortem, który nie opowiada, nie analizuje lecz wykrzykuje nieskomplikowane hasło, mobilizujące widza do refleksji; wyrywkiem większej historii, w którą widz wpada w samym środku akcji. Chciałem aby „Paths of Hate” był czymś więcej, niż kolejną pokazówką możliwości technicznych, pełną bijących się wielgachnych robotów czy troli. Uznałem, że nieskomplikowana ilustracja jednego z fundamentalnych problemów ludzkości, jakim jest skłonność do bezsensownej nienawiści, będzie idealnym wyborem dla mojego „plakatowego”, krótkometrażowego filmu.
„Paths of Hate” pełen jest widowiskowych i atrakcyjnych plastycznie scen walk lotniczych. Swoją konstrukcją, specyficzną narracją, a przede wszystkim nowatorską i dalece zaawansowaną technicznie stylizacją obrazu, bazującego na grafice 3D, przypomina wprawiony w ruch sensacyjny komiks. Po rozmowie z Tomkiem Bagińskim – przyznaje Nenow – spróbowałem osadzić świat „Paths of Hate” w silnie stylizowanej plastycznie konwencji. W2006 roku powstał pierwszy zwiastun będący jednocześnie testem technologii. Komiksowa stylizacja okazała się strzałem w dziesiątkę. Uznałem, że rysunkowa kreska idealnie pasuje do surrealistycznych scen pojedynku, jednocześnie dając filmowi świeżość i wyróżniając go na tle dziesiątek fotorealistycznych animacji 3D.
„WIRTUALNA WOJNA” – reż. Jacek Bławut (70min.)
Dokument HBO , w reżyserii Jacka Bławuta, opowiada o mężczyznach zafascynowanych drugą wojną światową, którzy realizują swoją pasję, angażując się w gry komputerowe. Obserwując graczy i ich życie, pojawia się pytanie, czy rodzi się nowy gatunek człowieka – homo virtualis.
Ił-2 Sturmovik to jeden z najbardziej znanych komputerowych symulatorów lotu. Gracze wcielają się w pilotów maszyn latających w czasie drugiej wojny światowej i w czasie rzeczywistym rozgrywają powietrzne bitwy. Niektórzy traktują swoją pasję jako hobby, dla wielu z nich gra stała się jednak treścią życia – poświęcają jej coraz więcej czasu, rezygnując z kontaktów i spotkań z przyjaciółmi. Koledzy z wirtualnej eskadry zastępują im prawdziwych znajomych. Razem odbywają szkolenia, spotykają się na organizowanych regularnie zlotach. Ważną rolę w ich życiu odgrywają też wirtualni wrogowie – piloci samolotów innych krajów.
Jacek Bławut prezentuje graczy pochodzących z kilku krajów – Stanów Zjednoczonych, Polski, Niemiec i Rosji. Opowiada o tym, kim są, próbuje dociec, dlaczego zainteresowali się czasami drugiej wojny światowej. Symultanicznie filmując wszystkich graczy biorących udział w wirtualnej bitwie, oddaje także emocje, jakie budzi w nich gra. Jacek Bławut jest doświadczonym dokumentalistą (Szczur w koronie) oraz operatorem filmowym (Dekalog, Dzień świra), członkiem Europejskiej Akademii Filmowej. Jego filmy były pokazywane na festiwalach w San Sebastian, Toronto, Budapeszcie czy Mannheim.
Zdjęcia wysokich lotów
wystawa fotograficzna
Centrum Kultury Zamek
pl. Świętojański 1, 54-076 Wrocław
wernisaż: 14 maja (środa) , godz. 18:00
wystawa czynna do 8 czerwca
wstęp wolny