Zapraszamy do komentowania

8 komentarzy do: “Bogowie – film o Zbigniewie Relidze i początkach zmagań z przeszczepem serca”

 1. Isabeldeg pisze:

  Świetna i rzeczowa recenzja, filmu nie widziałam i nie zobaczę szybko, ale znam te opowieści z ust osoby, która blisko niego pracowała w latach 70. Czytając przypomniały mi się jak żywe opowieści o Relidze, w wykonaniu mojego byłego szefa doktora Kardiologii, którego też juź nie ma wśród nas.

  • JBB pisze:

   Dziękuję, Izo. Przyznasz, że punkt ciężkości w wielu artykułach postawiono na ocenę podobieństwa. A chyba nie to jest najważniejsze. Postać odważnego i bezkompromisowego chirurga, tak świetnie zagrana przez Tomasza Kota, jest dla mnie symbolem każdego człowieka, który pomimo braku społecznej akceptacji, środków finansowych i innych przeszkód dąży do celu, bo uważa, że cel jest wart poświęceń dla tzw. dobra publicznego, dla poszerzenia horyzontów, itp. Historia ludzkości, to historia ludzi, którzy zmieniali świat (ale i tych, co w tym przeszkadzali ;)) Pozdrawiam porannie, J.

 2. nie oglądałam filmu (jeszcze) – ale czytałam wiele recenzji. Twoja – najlepsza.

  • JBB pisze:

   Basiu miła. Może nie „najlepsza”, ale spontaniczna. Wierzę, że swoje zdanie dopiszesz, gdy film obejrzysz. O zdjęciach (zachwyć się!), o muzyce (nawet cisza jest tu muzyką), o…. Masz bystre oko, to coś jeszcze wypatrzysz 🙂 Do miłego! JBB

 3. Elżbieta pisze:

  Bardzo trafna i rzetelna recenzja, trudno dodać jakieś nowe uwagi. Świetna gra aktorska Tomasza Kota, realnie pokazane warunki pracy chirurgów. No i oczywiście upór w dążeniu do celu, piękny ale dyskusyjny(kwestia ceny, tzn małżeństwo, własne zdrowie plus pierwsze nieudane transplantacje).

  • JBB pisze:

   Oj, Elu. A miałaś nie czytać przed napisaniem swoich refleksji 😉 Dziękuję za wątek „ceny”. Ona chyba jest zawsze wysoka, gdy w grę wchodzą wyjątkowe czyny. Ale chyba tylko dzięki nim i ludziom, którzy podejmują ryzyko odkrywania nieznanych obszarów (w każdej dziedzinie) zeszliśmy z drzewa.

 4. Regina pisze:

  Zgadzam się z tobą Janko. Film świetny.

  • JBB pisze:

   Regino, nie jesteśmy w tej opinii odosobnione 🙂
   Film zgarnął główne nagrody na Festiwalu w Gdyni: Złote Lwy dla filmu w reż. Łukasza Palkowskiego, najlepszy scenariusz, najlepsza scenografia Wojciecha Żogała, najlepsza rola męska, nagrody za charakteryzację dla Anety Brzozowskiej i Moniki Jan-Łechtańskiej oraz Nagroda Dziennikarzy i Złotego Klakiera Radia Gdańska dla najdłużej oklaskiwanego filmu. ZASŁUŻENIE!

Dopisz tutaj swoje refleksje: