Cmentarz Żydowski przy ulicy Ślężnej, założony w 1856 roku, obecnie oddział Muzeum Miejskiego Wrocławia, jako Muzeum Architektury Cmentarnej został udostępniony do zwiedzania.
W towarzystwie przewodnika można poznać historię ludzi, którym te niezwykłe miejsce wybrano na wieczny odpoczynek, zachwycić się wskazaną kunsztowną rzeźbą nagrobną, monumentalnymi sarkofagami i kaplicami.
Kiedy zbliża się 1 listopada niezmiennie mam przed oczami te zapadające się w ziemię macewy, kamienie pamięci będące jedynym śladem obecności żywych i wszechobecną roślinność, która próbuje zająć każdy wolny fragment ziemi i opleść pnączami granity, marmury i rozpadające się kolumny.
Na tym starym cmentarzu, odgrodzonym od współczesności wysokim murem, zauroczyła mnie niesamowita harmonia światła i cienia, piękna i brzydoty, życia i śmierci.
Zapraszam do obejrzenia zdjęć wykonanych podczas Photo Walk w 2009 roku.
Piękne, klimatyczne zdjęcia ukazujące nie tylko urodę miejsca, ale także będące przekazem historii ludzi…
Dziękuję, Gosiu. W porównaniu z nekropolią w Łodzi to malutki, kameralny kirkut. Niesamowite wrażenie wywołuje zieleń, która zdominowała kamienne macewy. Podczas tamtego spaceru dowiedziałam się, że tradycja zabrania porządkowania grobów, zatem Muzeum Miejskie podjęło się głównie prac konserwatorskich muru, alejek i niektórych budowli nagrobnych. Cmentarz w 1975 r. wpisano do rejestru zabytków.
Wiosną, jesienią a nawet zimą. Umówmy się na mini-photo-walk 🙂
Byłam tam dość dawno, na swoim pierwszym Photo Day z MM, oczarowana to mało. Wrócę tam na wiosnę bo może coś się zmieniło…zdjęcia super.
piękne miejsce i piękne zdjęcia. Mi się w zyciu nie udało tam zrobić takich pięknych. Jestem zazdrosna….