Kim tak naprawdę są Nieńcy, dlaczego syberyjski Jamał w przekładzie oznacza „koniec ziemi” oraz jak wielką rolę w życiu tej syberyjskiej społeczności pełnią renifery ? Na te i inne pytania podczas sobotniego spotkania w Centrum Kultury „Zamek” odpowie Magdalena Skopek, która w 2010 roku odbyła podróż na syberyjski półwysep Jamał. Podczas spotkania będziemy mogli obejrzeć niesamowite zdjęcia dokumentujące codzienne życie Nieńców. Wydarzenie odbywa się w ramach zamkowego cyklu „kultury świata”.
W przekładzie nazwa syberyjskiego półwyspu Jamał oznacza koniec Ziemi. Na stałe mieszkają tam jedynie rdzenni mieszkańcy – Nieńcy. Klimat jest surowy, a życie ludzkie dostosowane do potrzeb renifera, który jest nie tylko przyjacielem, ale też źródłem jedzenia i ubrań, środkiem transportu, a jego skórami pokrywa się czumy, czyli tundrowe domy.
„Żeby dotknąć tego zadziwiającego świata pokonałam wiele granic. Teraz wiem jak tańczy dym w czumie, skąd według Nieńców bierze się zorza polarna i jak bardzo nasze codzienne potrzeby zmieniają życie ludzi na tym, niedalekim w istocie, końcu Świata.”
„W tundrze, kiedy niebo białe a śnieg na ziemi, ja w mleku płynę. Nie ma horyzontu, nie ma góry i nie ma dołu, nie ma przestrzeni, zagięć, odległości, bliskości, nie ma orientacji i punktów odniesienia. Na takie coś mózg się nie zgadza. Chcę zrobić krok, ale głowa mi nie pozwala. Jak przy skoku w przepaść muszę pokonać instynkt, który ma za zadanie mnie chronić. Stawiam nogę, nie spadam, nie wpadam, nie ginę, jestem. A mózg i tak się nie zgadza. Trwam zawieszona w próżni.”
Magdalena Skopek
Z wykształcenia fizyk, z zamiłowania podróżniczka zafascynowana obcymi językami i zapalona fotografka. Najbardziej pociągają ją trudno dostępne miejsca, często daleko od cywilizacji, oraz bezgraniczne przestrzenie. Za odwiedziny Nieńców na syberyjskim półwyspie Jamał – „końcu świata“ – otrzymała nagrodę Kolos 2010 w kategorii podróże.
Kultury Świata – Spotkanie z Magdaleną Skopek
Opowieści z końca ziemi, czyli w krainie reniferów, bogów i ludzi
18 kwietnia, sobota, godzina 17:00
Centrum Kultury „Zamek”
Wrocław, pl. Świętojański 1
Wstęp wolny
/materiał organizatora/