Galicja to najbardziej wysunięta część Hiszpanii, w północno-zachodniej części półwyspu Iberyjskiego. Była już znana w czasach średniowiecza, głównie za sprawą drogi pielgrzymów do grobu Świętego Jakuba, prowadzącej do Santiago de Compostela.
Obecni mieszkańcy Galicji to spadkobiercy Celtów, którzy przybyli do Iberii pod koniec epoki żelaza wraz ze swoimi zwierzętami i zwyczajami. Galicja stanowiła dla nich doskonałe miejsce do dalszych ekspansji. Celtycka przeszłość uwidacznia się w kulturze, w muzyce i w tańcach. W muzyce ludowej dominują piskliwe dźwięki kobzy, którą miałam okazję posłuchać. Swoje uczucia religijne wyrażają w budowaniu krzyży, przydrożnych kalwarii, w procesjach, w świętowaniu licznych odpustów.
Krajobraz i klimat zaprzecza wszelkim oczekiwaniom, z jakimi przyjeżdża tu turysta. Bliskość Atlantyku sprawia, że powietrze jest tu wilgotne i rześkie, często wieje wiatr a temperatury, nawet latem, nie przypominają tych z południa Hiszpanii. Region ten jest regionem podgórskim, nazywanym krajem tysiąca rzek i znanym również z częstych opadów deszczu. Soczysta zieleń świadczy o dużej wilgotności powietrza.
Kuchnia Galicji różni się od tradycyjnej kuchni hiszpańskiej. Tu prawie wszystko przyrządza się na sposób „gallego”. Owoce morza i ryby, to podstawa kuchni galicyjskiej. Warto pospacerować po targach rybnych i popatrzeć na bogactwo połowów z morza.
Miasto A Coruña należy do prowincji A Coruña. Położone w autonomicznej Galicji, która znajduje się w północno-wschodniej części Hiszpanii, na Półwyspie Iberyjskim nad Atlantykiem i jest uważane za jedno z najbogatszych miast w Galicji. Główne źródła dochodów pochodzą z rybołówstwa, przemysłu stoczniowego, rafinacji ropy naftowej oraz hutnictwa. Powoli znaczenia nabiera turystyka i oferta w tej dziedzinie jest coraz bogatsza. Rośnie liczba hoteli, hosteli i małych schronisk.
A Coruña jest stolicą i jednym z większych miast regionu. Jest miastem portowym, tętniącym życiem, kulturą i turystyką. Miasto nabrało znaczenia w II wieku, kiedy została zbudowana latarnia morska, zwana Wieżą Herkulesa. Dzisiaj jest ona symbolem miasta, a od roku 2009 została uznana jako skarb dziedzictwa kultury UNESCO. Jest jedną z najstarszych, czynnych latarń morskich na świecie.
Drugie ważne miasto Galicji to Santiago de Compostela. Położone w zachodniej części pogórza Gór Kantabryjskich, ok. 35 km od wybrzeża Oceanu Atlantyckiego. Znajduje się tu słynne od wieków sanktuarium – poświęcone pochowanemu w tym miejscu, domniemanemu apostołowi św. Jakubowi Starszemu (hiszp. Santiago).
W IX wieku, w miejscu pochówku, wzniesiony został kościół a następnie zbudowano katedrę. Już w średniowieczu miasto było celem pielgrzymek z całej zachodniej Europy, które podążały przez północną Hiszpanię. Tradycja Camino de Santiago kultywowana jest do dzisiaj i w całej Europie powstało wiele szlaków prowadzących do Santiago de Compostela.
Łatwo tu dotrzeć samolotem lub samochodem. A Coruña miasto posiada międzynarodowe lotnisko, drugie jest oddalone o 15 km na północny-wschód od Santiago de Compostela. Jest to port lotniczy linii Ryanaira. Hiszpańskie autostrady i drogi szybkiego ruchu są wyśmienite i docierają nawet do najmniejszych miejscowości w Galicji.
Świetna, ciekawa relacja okraszona pięknymi zdjęciami, Izo. Bardzo zachęcająco opisałaś Galicję, szczególnie spodobała mi się wzmianka o rześkim powietrzu, wietrze i nie za wysokich temperaturach. Również chętnie jadłabym ryby na obiad 🙂 Może niekoniecznie owoce morza i te zębate potwory, ale jestem przekonana, że znalazłabym coś dla siebie.
Widoki zapierają dech, a kolor wody czaruje oczy… Fantastyczne miejsce!
Informacja o tym, że Coruña jest miastem młodości Picassa zwiastuje ciekawe muzeum poświęcone temu wielkiemu malarzowi. Czy faktycznie tak jest?
Dziękuję za sympatyczny komentarz 🙂
Dodatkową atrakcją miasta A Coruña jest to, iż w latach 1891-1895, mieszkał tu Pablo Picasso, tu uczył się rysunku i tajników malowania a jego pierwszym nauczycielem był Isidoro Brococs. Tu także miał swoją pierwsza wystawę w wieku 12 lat. Obecnie w A Coruña oferuje trzy wystawy poświęcone artyście.
W Muzeum Belle Arte jest stała ekspozycja.
Czyli miłośnicy Picassa będą usatysfakcjonowani 🙂 Może kiedyś uda nam się zwiedzić Galicję, widzę, że warto. Pozdrawiam 🙂
Te kamienie to symbol spuścizny po Celtach i są megalitycznym symbolem kultury celtyckiej. Znajdują się w pobliżu Wieży Herkulesa w parku otaczającym teren. Menhir Pentacefálico, tak brzmi nazwa w języku hiszpańskim.
Nie byłam a już jakbym była. Bardzo poglądowa i barwna fotorelacja. Dziękuję, Izo, za ten przedurlopowy zastrzyk apetytu – co by tu jeszcze zwiedzić. Tak daleko nie pojadę, ale przypomniałaś mi, że przynajmniej morze mam bliżej. Uwielbiam fotografować portowe miasta.
Zaciekawiło mnie te pole z kamiennymi słupami. Pewnie jakaś legenda się z nimi wiąże. Odsłoń rąbek tajemnicy 😉