Wśród projektów zrealizowanych w ramach prologu do wydarzeń związanych z uzyskaniem przez Wrocław tytułem Europejskiej Stolicy Kultury 2016, szczególnym potencjałem twórczym i ogromnym nakładem pracy wyróżniła się inicjatywa Stowarzyszenia Grupa z Pasją, Zespołu Szkół Plastycznych nr 3 oraz mieszkańców Swojczyc – Strachocina – Wojnowa, najdalej na wschód wysuniętych osiedli Wrocławia.
Na Moście Bartoszowickim i w jego pobliżu zrealizowano bogaty program kulturalny, pn. „Wąski most – szeroka kultura”. Sam most, przykryty maskującą siatką, stał się atrakcyjnym miejscem do wystawienia prac plastycznych, zrealizowanych przez dzieci i młodzież. Czego tam nie było? Obrazy, gobeliny, ceramika, zdjęcia, modele motyli i innych stworków. Do wykonania prac wykorzystano różne materiały, nawet butelki po wodzie mineralnej.
Motywem przewodnim prezentacji był Smok Strachota. Legendarny stwór żyjący na skraju lasu i czerpiący czarodziejską moc z cudownego źródełka. Przez lata był postrachem mieszkańców okolicznych wsi. Pokonał go dzielny młodzieniec o imieniu Konrad. W uznaniu zasług został przez Księcia Śląskiego pasowany na rycerza. Otrzymał Las Strachociński i osadę przy Smoczej Studni. Osada nosiła nazwę Strachocice. Był rok 1320. *)
Mamy rok 2015 i dzięki młodym artystom Smok Strachota dał się poznać także mieszkańcom dalszych dzielnic Wrocławia.
*) O wrocławskich osiedlach i Smoku Strachocie przeczytajcie artykuł Tadeusza Redera na stronie dolny-slask.org.pl, skąd pochodzą wspomniane, historyczne ciekawostki.
Zobacz inne fotorelacje z projektu ESK 2016, pt. „Mosty”:
Most Oławski. Most do krainy kamienic i winnic
Most Grunwaldzki. Fuzja marzeń
Most Uniwersytecki. Tonący książki się chwyta
Most Bartoszowicki. Spektakl dziecięcej pantomimy