Most Oławski nie leży na szlaku większości turystycznych wycieczek. Zaprojektowany przez Alexandra Kaumanna, zbudowany w 1883 roku, nosił wcześniej nazwę Mostu św. Maurycego. Jest 27 lat starszy od Mostu Grunwaldzkiego i to po nim przebiegała pierwsza linia tramwajowa we Wrocławiu. Płynąca pod mostem rzeka Oława – 200 m dalej wpada do Odry.
Ten most wybrali uczestnicy projektu „Mosty” – Stowarzyszenie Edukacji Krytycznej. W swoim programie zaproponowali warsztaty ceramiczne, pisanie wierszy i fotografowanie. Efekty pracy przedstawili w bardzo kameralny sposób. Gdy wybiła północ dzieci rozpoczęły budowanie miasta marzeń. Na balustradzie układały wykonane na warsztatach ceramiczne domki o wymyślnych kształtach i mini-wieżowce. Szereg oświetlonych od środka obiektów przypominał z daleka prawdziwą metropolię.
Na drugiej balustradzie ustawiono kilka pudeł o nieznanej zawartości. Kto zajrzał przez mały wizjer do środka – zobaczył fotografie starego Wrocławia.
Wydarzeniom na Moście Oławskim dodawała smaczku muzyka skrzypcowa.
- Most Oławski ozdobiony płaskorzeźbami P. Heislera
- Miasto marzeń wrocławskich dzieci
Zobacz inne fotorelacje z projektu ESK 2016 pt. „Mosty”:
Most Grunwaldzki. Fuzja marzeń
Most Uniwersytecki. Tonący książki się chwyta
Wąski most – szeroka kultura. Galeria młodych twórców
Most Bartoszowicki. Spektakl dziecięcej pantomimy
Wyobraźnia dziecięca nie ma granic… Kapitalne domki, oświetlone świecami, na tle nocy wyglądają wręcz magicznie. Znakomita inicjatywa!