Luksemburg, Turcja, Białoruś… Artyści z wymienianych kolejno państw prezentowali się publiczności, licznie zebranej w Sali Sesyjnej Dworca Wrocław Główny, na wystawie zatytułowanej LOVE, prezentującej współczesne szkło artystyczne. Wystawie, która zainaugurowała czwartą edycję Europejskiego Festiwalu Szkła „PLAY WITH GLASS”.
W świecie szarpanym konfliktami sztuka jest dzisiaj ważną płaszczyzną kształtowania postaw przyjaźni i tolerancji, tworzenia z umiłowania piękna dla siebie i dla przyszłych pokoleń.

Sala Sesyjna Dworca Wrocław Główny jest ponownie gospodarzem Europejskiego Festiwalu Szkła Play With Glass
Z radością można powiedzieć, że udało się! Dzięki inicjatywie i konsekwencji pomysłodawców i organizatorów, pod wodzą Anity Bialic, Wrocław doczekał się kolejnej, międzynarodowej imprezy na wysokim poziomie artystycznym a szkło artystyczne rodzimych twórców, szanowanych w świecie, ma niepowtarzalną szansę zaistnienia także na polskim rynku sztuki, który, nie wiedzieć czemu, je ignorował.
W programie Festiwalu zadbano o taki dobór artystów, żeby ich dzieła były nie tylko interesujące wizualnie, ale także ukazywały zmiany, jakie w tej dziedzinie sztuki dokonywały się w ostatnich dekadach. Prace, które możemy podziwiać w Sali Sesyjnej oraz w innych galeriach Wrocławia, momentami nie przypominają szkła. Kusi, żeby dotknąć i sprawdzić czy to jeszcze szkło, czy już inne tworzywo. Gdyby nie odbicia światła… To ono najchętniej „play with glass” a widz obserwuje zaskakujące efekty tej zabawy.
Współcześni artyści wykorzystują szkło na różne sposoby. Tworzą z niego klasyczne rzeźby i obrazy, instalacje przestrzenne i prace przypominające kolaże. Eksperymentują, łącząc szkło z innymi materiałami, jak metal, drewno, skóra, materiał. Szklane formy zdają się być pozbawione ciężaru i przeczyć zasadom grawitacji. Jest w nich lekkość, dynamika i gracja. Zwłaszcza w rzeźbach dyskretnie przemycających kobiece kształty i miłosne relacje. Wszak tematem wiodącym wystawy jest MIŁOŚĆ (LOVE).
W kilku pracach doszukamy się artystycznie przetworzonego kształtu serca, w kilku zobaczymy profile kobiety i mężczyzny. Niektóre szklane rzeźby z różnych stron wzbudzają inne refleksje i skojarzenia. Jest też intrygująca instalacja „Kruche macierzyństwo” – Montserrat Duran Muntadas z Hiszpanii.
Kiedy do podstawowych działań w szkle, takich jak topienie, rozciąganie, dmuchanie, cięcie czy tłuczenie, dodamy możliwość barwienia szkła, szlifowania, szarpania, klejenia, powstaje nieograniczone niczym, poza wyobraźnią i umiejętnościami artysty, tworzywo do wyrażania najdziwniejszych wizji, najskrytszych przemyśleń i emocji artysty.
Mojemu oglądaniu, przygotowanych na wystawę szklanych dzieł europejskich artystów, towarzyszyła refleksja, że w porównaniu z innymi dziedzinami sztuki, jak malarstwo, rzeźba, metaloplastyka, itp. tylko prace w szkle są oryginalnym i niepowtarzalnym wyrazem indywidualności artystycznej twórcy.
Ciekawe czy sam autor mógłby wykonać w szkle dwie identyczne prace?
Zapraszam na fotorelację z otwarcia wystawy głównej LOVE
Dworzec Wrocław Główny, Sala Sesyjna, 12 października 2015 r.
- Torso XI – Latchezar Boyadjiev, Bułgaria / USA, 2015
- Scabiosa stellata – Montserrat Duran Muntadas, Hiszpania; Jean-Simon Trottier, Kanada, 2015
- UP and DOWN – Petr Stacho – Czechy, 2015
- MY – Zaiga Baiza, Łotwa / Luksemburg, 2015
- Otwarcie wystawy głównej Festiwalu
- Inflame – Emma Woffenden, Wielka Brytania, 2015
- Torso XII – Latchezar Boyadijev, Bułgaria / USA, 2015
- Torso XII – Latchezar Boyadijev, Bułgaria / USA, 2015
- Torso XII – Latchezar Boyadijev, Bułgaria / USA, 2015
- Wywiad z Kazimierzem Pawlakiem – organizatorem Europejskiego Festiwalu Szkla
- ONAON – Wojciech Olech, Polska, 2014
- Torso XII – Latchezar Boyadijev, Bułgaria / USA, 2015
- ononamiłość2 – Mustafa Agatekin, Turcja, 2015
- ononamiłość1 – Mustafa Agatekin, Turcja, 2015
- Kruche macierzyństwo – Montserrat Duran Muntadas, Hiszpania, 2015
- ononamiłość1 – Mustafa Agatekin, Turcja, 2015
- Sala Sesyjna Dworca Głównego
- Ja – Zaiga Baiza, Łotwa / Luksemburg, 2015
- Wystawa główna LOVE w Sali Sesyjnej
Więcej o festiwalu na stronie organizatora: Europejski Festiwal Szkła „PLAY WITH GLASS”