HYDROPOLIS – Centrum Wiedzy o Wodzie we Wrocławiu rozpoczęło działalność w grudniu tego roku. To jedyne *) w Polsce miejsce, gdzie tak wiele i tak ciekawie pokazano, napisano, powiedziano o wodzie. Miejsce szczególne. Na potrzeby multimedialnej wystawy wykorzystano zabytkowy, podziemny zbiornik do przechowywania czystej wody dla mieszkańców Wrocławia.
Inwestor, Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o. we Wrocławiu, wykorzystywało zbudowany w XIX zbiornik aż do wybudowania nowego zakładu produkcji wody.
Realizację pomysłu budowy centrum naukowego w tej ogromnej, pustej przestrzeni (4000 m2) rozpoczęto od renowacji zabytkowych obiektów na pobliskim terenie, w tym wieży ciśnień z 1871 roku, zbudowanej wg projektu angielskiego inżyniera Johna Moore’a.
Dzięki pracownikom wrocławskiej firmy Castellum i krakowskiej firmy Konserwacja Zabytków Architektury już możemy podziwiać historyczny, zewnętrzny wygląd budowli. Przyszłość 43-metrowej wieży – możliwość zwiedzania wewnętrznych kondygnacji i obejrzenia zabytkowych maszyn parowych, wyposażonych w koła zamachowe o średnicy ponad 7 m – nie jest jeszcze znana.
Po przeciwnej stronie ulicy Na Grobli, w niecałe 2 lata powstało „centrum naukowe”, „centrum edukacji ekologicznej, „muzeum wodociągów”. Wiele określeń pojawiało się w prasie a wszystkie nie oddają specyficznego charakteru tej inwestycji, tego miejsca. Dla mnie to świat spełnionych marzeń, kolekcja dowodów ludzkiego geniuszu, historia ujarzmiania wody na przestrzeni wieków. To kosmos, w jakim kręci się planeta Ziemia, na której żyjemy.
Świat wody, jako związku chemicznego niezbędnego do życia, miejsca rekreacji i niebezpiecznego żywiołu, tajemniczych organizmów żyjących na głębokości tysięcy metrów, został przedstawiony w ekstra ciekawy, nowoczesny sposób. W gablotach przedstawiono modele statków i mapy szlaków handlowych. Na interaktywnych ekranach umieszczono dziesiątki artykułów naukowych, ilustrowanych zdjęciami. Tak powstała wirtualna Hydropedia. W kameralnych salach kinowych można obejrzeć filmy tematyczne o wrocławskich wodociągach, o badaniach głębin morskich i podwodnym życiu. W innych miejscach warto przyjrzeć się doświadczeniom fizycznym lub zobaczyć działanie turbiny Herona.
Informacje są wszędzie. Idąc przez ciemne „podwodne komnaty”, szlakiem wyznaczonym strużką wody, łatwo przeoczyć, że stąpamy po rycinie mapy z trasą wyprawy Jamesa Cook’a. Możemy nie zauważyć ławicy ryb nad naszymi głowami. Tu naprawdę trzeba mieć oczy dookoła głowy. Trzeba wejść w rolę badacza, dociekliwego odkrywcy, który niczego nie przegapi.
Nie sposób podczas jednej wizyty przyswoić sobie choćby cząstkę tej wiedzy, którą autorzy wystawy zaoferowali widzom. Na szczęście jestem z Wrocławia, zatem potraktuję te miejsce tak, jak należy – jako Centrum Wiedzy o Wodzie, do którego będę wracała po kolejne ciekawostki naukowe i wrażenia estetyczne.
HYDROPOLIS, to dzieło firmy ART Film Management sp. z o.o. zajmującej się tworzeniem scenariuszy wystaw muzealnych, scenariuszy filmowych, animacji i prezentacji multimedialnych. Dziełem tej firmy jest także muzealny szlak po podziemiach Rynku Głównego w Krakowie. W Warszawie realizowany jest obecnie projekt NBP „Centrum pieniądza”.
Ubolewam, że wystawie nie towarzyszą nazwiska osób, które, podobnie jak w fabularnym filmie, były odpowiedzialne za scenariusz, reżyserię, scenografię, światła, animacje, wizualizacje, artykuły, makiety i repliki. Ciekawi mnie kto wpadł na pomysł wystawy, kto zaprojektował wnętrze, kto dobrał tematy poszczególnych sekcji.
Także fotografie w dziale wystaw tymczasowych nie zostały opatrzone nazwiskami autorów.
Mam nadzieję, że z czasem ten nietakt zostanie naprawiony i będziemy wiedzieli, komu wrocławianie zawdzięczają tę atrakcyjną, kosmiczną wystawę przy ulicy Na Grobli 19.
*) W Olkuszu, przy stacji uzdatniania wody, istnieje lokalne Muzeum Wody
Zapraszam na pierwszy wirtualny spacer.
Podziemny Kraków w relacjach:
Relacja zachęca do zwiedzenia Hydropolis, chyba się też skuszę przy następnym pobycie we Wrocławiu.