Anna Brudzińska – Gdańsk
Edyta Dzierż – Warszawa
Magdalena Hajnosz – Warszawa
Kuba Janyst – Warszawa
Małgorzata Jojnowicz – Wrocław
Krzysztof Kopeć – Warszawa
Jolanta Studzińska – Wrocław
Krystyna Szczepaniak – Wrocław
Wystartowaliśmy 16 października 2015 roku w Warszawie (14-28.10.2015 / Galeria Lufcik), teraz przyszła pora na Wrocław ( 16-30.04.1016 / Galeria Sztuki Tętno), zakończenie projektu w Gdańsku.
– Galeria Sztuki Tętno
– Okręg Warszawski ZPAP / Galeria LUFCIK
PARTNER OW ZPAP:
– Portal Ludzi Sztuki
PATRONI MEDIALNI PROJEKTU:
– Art Imperium
– waw4free
– KulturaOnLine
– Rynek i Sztuka
„Artyści biorący udział w tym pokazie pochodzą z różnych miast, kształcili się też na różnych uczelniach artystycznych, między innymi w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Wrocławiu i Poznaniu, także w Toruniu, Krakowie i Częstochowie. (…) Jak sami przyznają, potrzeba bezpośredniego kontaktu, wymiany doświadczeń, skonfrontowania własnej twórczości z pracą innych artystów, skłoniła ich do współdziałania, poszukiwania punktu spójnego, łączącego odległe środowiska artystyczne, a jednocześnie do prezentacji własnych poszukiwań. Oczywistym elementem połączenia dla wszystkich stało się malarstwo, które stanowi centrum ich życia, pracy i zainteresowań, a momentem integracji i komunikacji zorganizowane wystawy. Z owej potrzeby bezpośredniej komunikacji na płaszczyźnie artystycznej i ludzkiej, kontaktu za pośrednictwem malarstwa, wypływa tym samym koncepcja wystawy i jej tytuł.
(…) Jedność intencji artystów i użytych środków artystycznej wypowiedzi – pojmowanych obecnie już jako tradycyjne – czyli malarstwa (większość prac została zrealizowana w technice olejnej lub akrylowej na płótnie), nie pokrywa się jednak w tym przypadku z jednorodnością formalną prezentowanych prac. Pokazywane na wystawie malarstwo charakteryzuje odmienność języka każdego z artystów, budowanego głównie wokół abstrakcji, czasem geometrycznej (Janyst, Studzińska), innym razem bardziej ekspresyjnej (Hajnosz, Jojnowicz, Kopeć) lub organicznej (Brudzińska, Dzierż), niekiedy wzbogaconego elementami – symbolami zaczerpniętymi ze świata realizmu (Nawrocka, Szczepaniak), bądź też abstrakcji będącej metaforą rzeczywistości, na przykład pejzażu (Banaś). Wyraźnym akcentem, a także kolejnym elementem spójnym, „kontaktującym” artystów, tym razem w sferze formalnej wystawy, jest bogactwo koloru. Jego intensywność i siła emanuje z każdej z prezentowanych prac, choć za każdym razem wydobywana jest w odmienny sposób, od świetlistego przenikania przezroczystości (w pracach Banaś, Brudzińskiej, Jojnowicz) przez płaskie zestawienia plam barwnych (Dzierż, Janyst, Nawrocka, Szczepaniak), subtelne przenikania (Hajnosz, Kopeć), aż po jednorodne płaszczyzny koloru (u Studzińskiej), budujące – każdy na swój sposób głębię obrazu – trójwymiarową przestrzenność płócien.”
dr Patrycja Pucek
wernisaż sobota – 16 kwietnia 2016, godz. 18.00
Wystawa trwa od 16 do 30 kwietnia 2016 r.