Tym razem to Anna Skubik i Arkadiusz Cyran, aktorzy Teatru A+A, zaprosili widzów do siedziby Teatru Ad Spectatores, gdzie na kameralnej scenie przedstawili spektakl „Związek otwarty”, według sztuki włoskiego dramaturga Dario Fo i Franci Rame.
Dario Ro, postrzegany w swoim kraju za skandalistę, zdobył w 1997 r. literacką Nagrodę Nobla. W tym też roku napisał wraz z żoną sztukę „Związek otwarty”. Tematem utworu jest zawsze aktualny problem słabnących relacji w związku o długim stażu, poszukiwanie przez mężczyznę nowych wyzwań poza domem, z jednoczesnym pilnowaniem status quo małżeństwa, jako bezpiecznej przystani. Przystani, w której może odpocząć przed kolejnym podbojem a nawet zwierzyć się małżonce z problemów, które niosą związki z młodszymi kobietami.
Do idealnego, z punktu widzenia starzejącego się mężczyzny, pomysłu na życie, brakuje tylko akceptacji żony. Widok kobiety popadającej w zgorzknienie, strach przed tym, czy czegoś sobie lub jemu nie zrobi, psuje satysfakcję ze zdobytych, kolejnych dowodów swojej męskości….
Najlepszym rozwiązaniem – przekonuje upokorzoną zdradami małżonkę – wydaje się związek otwarty. Wszak każdy ma jedno życie…
Przetłumaczony przez Aleksandra Berlina tekst sztuki jest bardo wciągający, ale i wymagający od aktorów ekspresyjnej gry na wysokich obrotach. Dramat miał w Polsce kilka realizacji. Między innymi na scenie Teatru Telewizji ścierali się Krystyna Janda i Marek Kondrat. W Teatrze Ateneum perypetie związku przedstawili Ewa Wiśniewska i Leonard Pietraszak. Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni powierzył role małżeństwu – Beacie Buczek-Żarneckiej i Mariuszowi Żarneckiemu.
Wrocławscy, młodzi aktorzy, Anna Skubik i Arkadiusz Cyran, dali popis swoich umiejętności aktorskich bawiąc, wzruszając i trzymając widzów w napięciu aż do zaskakującej sceny finałowej. Dynamiczne dialogi, dramatyczne zwroty emocjonalnych „akcji”, humor, refleksja, to mocne atuty przedstawienia.
Muzyka, w wykonaniu Sylwestra Różyckiego stanowiła nie tylko sympatyczne tło spektaklu, ale budowała także dramatyczny klimat tych „małych zbrodni małżeńskich”.
Spektakl jest wydarzeniem artystycznym projektu pn. „Zaproś teatr pod swój dach”. Aktorzy grają w prywatnych mieszkaniach. Gospodarze zapraszają sąsiadów i znajomych do wspólnego uczestniczenia w wieczorze teatralnym. Projekt został dofinansowany w ramach programu mikroGRANTY ESK.