W Dreźnie, najważniejszym mieście Saksonii, którego prapoczątki lokuje się w epoce kamienia, dla koneserów sztuki oferta zwiedzania i podziwiania dzieł dawnych mistrzów jest bardzo bogata. Do odwiedzenia zachęcają także muzea sztuki współczesnej, z najważniejszą Galerią Nowych Mistrzów, prezentującą dzieła z XIX i XX wieku.
Tym razem jednak moją uwagę skierowałam na współczesnych artystów, którzy wyszli z muzealnych sal na ulice miasta.
W ten szczególnie sympatyczny sposób oferują mieszkańcom codzienny kontakt ze sztuką, uwrażliwiają na piękno i brzydotę, pozwalają na kształtowanie plastycznego gustu zarówno młodego, jak i starszego pokolenia.
Jednym z większych projektów, które artyści i architekci ukończyli w roku 2001 jest Kunsthofpassage – kompleks kilku wewnętrznych dziedzińców, otoczonych zabytkowymi kamienicami, których elewacje zamieniono w przestrzeń dla realizacji artystycznych wizji.
Miejsce przyciąga turystów specyficznym klimatem „targowiska sztuki”. W przejściach między podwórkami rozlokowały się miniaturowe galerie, sklepiki i kawiarenki.
Największą popularność zyskał „grający dom”, ale równie ciekawe są także inne pomysły na ożywienie fasad starych kamienic, bram i podwórek.
Zapraszam na fotorelację.
W realizacji projektu Kunsthofpassage udział wzięli architekci: Architekten MüllerMüller, Knerer&Lang, Heike Böttcher, Meyer Bassin. Zewnętrzne elewacje zaprojektowali: Viola Schöpe, Annette Paul, André Tempel, Christoph Rossner i Arendt Zwicker.
Wykonanie powierzono Ginkgo Projektentwicklung GmbH.
Zobacz także relację z tego miejsca fotoreportera malby
Zobaczyłaś szczegóły, które mnie umknęły, Janeczko… To bardzo dobrze, bo dzięki temu nasze relacje świetnie się uzupełniają 🙂
Widzę, że pasaż tętni życiem, kawiarnia i sklep działają pełną parą 🙂
Bardzo ciekawa galeria, słyszałam że w Dreźnie są artystyczne dzielnice, to chyba jedna z nich.