W bogatym programie wydarzeń związanych rocznicą powstania wrocławskiej Akademii Wychowania Fizycznego szczególną uwagę zajęło uroczyste posiedzenie Senatu, które jednocześnie stanowiło oficjalne otwarcie obchodów 70-lecia Uczelni.
Z wielu przemówień na oficjalnych uroczystościach najczęściej zapamiętujemy najdłuższe, najkrótsze i najzabawniejsze. Najkrótsze było wystąpienie Prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza, który przywitał szacowne grono i oznajmił, że… przyniósł dyplom i czek. Kilku kolejnych mówców nawiązało do tego gestu. Trzeba częściej organizować takie uroczystości – stwierdził dowcipnie prof. dr hab. Marek Ziętek, Rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, bo wiadomo, że finansów na uczelniach publicznych nigdy dość.
Najdłuższa przemowa, ale bardzo interesująca, dotyczyła historii Uczelni, jej kolejnych rektorów, naukowców, studentów i absolwentów. Dzieje Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu przedstawił jej absolwent i obecny Rektor – dr hab. Andrzej Rokita.
Trudne do wyobrażenia początki, sięgają roku 1946, kiedy Wrocław leżał w gruzach i równolegle z kształtowaniem Studium Wychowania Fizycznego przy Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Wrocławskiego, trwały prace stricte budowlane. Tak było przez wiele lat. (Obecna nazwa obowiązuje od roku 1972.) Uruchamiano nowe wydziały. Kolejne obiekty przyłączano do Uczelni, adoptowano, remontowano, rozbudowywano. Przypominają o tym zdjęcia archiwalne i te przez lata wykonywane przez dr Henryka Nawarę. Na Akademii działa Centrum Historii Uczelni, którego założycielem był nieżyjący już prof. dr hab. Bogdan Czabański. Idea gromadzenia dokumentów, fotografii i eksponatów o wartościach historycznych była ze wszech miar słuszna. Dzięki zbiorom Centrum kolejne pokolenia studentów mają dostęp do informacji o najważniejszych wydarzeniach, o ludziach, którzy mieli znaczący wpływ na rozwój Uczelni, o studentach i sukcesach sportowych na stadionach świata. Duma z osiągnięć sportowych i naukowych poprzednich roczników buduje silne poczucie przynależności do Alma Mater.
Świadczy o tym także obecność tak licznej grupy absolwentów na uroczystościach rocznicowych. JM Rektor dziękował za przybycie wielu dostojnym gościom, piastującym ważne funkcje w świecie edukacji, sportu, biznesu i polityki. Wśród nich byli także absolwenci wrocławskiej Akademii Wychowania Fizycznego. Prawdziwą chlubą, jak na Uczelnię ukierunkowaną na wiele dyscyplin sportu, są studenci i absolwenci osiągający wspaniałe wyniki na Igrzyskach Olimpijskich, Mistrzostwach Świata, Mistrzostwach Europy i Mistrzostwach Polski. Chyba najbardziej utytułowaną jest Renata Mauer-Różańska, wykładowca AWF, reprezentująca Polskę w strzelectwie w latach 90 i później – aż do roku 2014.
Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu pozwalała studentom rozwijać nie tylko umiejętności sportowe i dydaktyczne. Tu w roku 1978 powstał znany zespół gospel Spirituals Singers Band, pod przewodnictwem kompozytora i aranżera Włodzimierza Szomańskiego (ur. 1948 – zm. 2014 r.). Zespół z powodzeniem koncertuje i nagrywa płyty do dziś. Tu działa Zespół Pieśni i Tańca Kalina, który uświetnia ważne uroczystości, koncertuje w kraju i za granicą reprezentują AWF Wrocław .
Wspomnienia, wspomnienia, wspomnienia….
Zapraszam na fotoimpresję z uroczystości w Hali Stulecia, sobota 22 października 2016 r.
Bardzo piękna relacja z uroczystego posiedzenia senatu AWF. Chciałam dodać, że również Urszula Włodarczyk, trzykrotna olimpijka i wielokrotna mistrzyni Polski i świata w pchnięciu kulą, jest też absolwentką Uczelni AWF i byłym pracownikiem AWF z tytułem doktora nauk.
Izo, dziękuję. Podjęłam próbę odszukania na stronie Uczelni listy utytułowanych w sporcie absolwentów. Nie znalazłam. Poza akapitem:
” Z Akademią związani są znani trenerzy i sportowcy polscy, medaliści igrzysk olimpijskich, mistrzostw świata oraz mistrzostw Europy. Jej absolwentami byli lub są między innymi Kazimierz Górski, Bogdan Cybulski, Zbigniew Pietrzykowski, Józef Zapędzki, Ryszard Szurkowski, Ryszard Witke, Urszula Włodarczyk, Leszek Antonowicz, Mieczysław Łopatka, Jerzy Światek, Czesław Ptak, Wacław Skarul, Wiesław Błach, Rafał Kubacki, Renata Mauer, Tomasz Motyka, Andrzej Piątek, Andrzej Kijowski [..]” /źródło/
Zapewne było ich więcej. Może kiedyś, ktoś napisze poświęcony im artykuł.