Tegoroczna odsłona Europejskiego Festiwalu Szkła „Play with Glass” udowadnia, że ze szkła można otrzymać wszystko, co artysta wymyśli. Motyw przewodni wystawy głównej „Dr Jekyll and Mrs Hyde” zaowocował pomysłowymi interpretacjami historii londyńskiego lekarza Henry’ego Jekyll’a, który pod wpływem wynalezionego eliksiru zmieniał swoją osobowość w niebezpiecznego Edwarda Hyde’a.
Organizatorzy wystawy, z Anitą Bialic na czele, wprowadzili zaskakującą zmianę w stosunku do fabuły książki Roberta Louisa Stevensona. Przyjęli, że poczciwy dr Jekyll zamienia się w panią Hyde. Czy równie okrutną, jak Edward Hyde? Wyobraźni artystów pozostawiono dopisanie ciągu dalszego.
I dopisali. Magdalena Kucharska już w tytule pracy zawarła swój stosunek do przepoczwarzonej postaci. EDZIA HYDE, oryginalny obraz „namalowany” szklanymi elementami,przedstawia postać kobiety naszpikowanej końcówkami „ołówków”. Może to symbol kosmetyków (szminki, czerwone pazurki), które stają się obsesją niejednej kobiety, a może to kwintesencja wypełniania zbyt wielu ról w życiu, które ograniczają swobodę. Oglądając szklane dzieła każdy widz może na swój sposób interpretować zamysł artysty.
Zaproszenie do wzięcia udziału w tegorocznym festiwalu przyjęło 18 artystów z 13 krajów Europy. W swobodny sposób nawiązali do głównego motywu, dodając akcenty współczesności.
Spotkamy tu „nurt medyczny”, jak dwa serca wykonane w szkle przez Marię Koshenkovą (2 HEARTS B&W) czy „medyczno-społeczny” – w pracy Kristy Israel (Facing my addiction), która w bardzo sugestywny sposob przedstawia powszechny już nałóg, jakim jest uzależnienie od Facebook’a.
W wielu szklanych realizacjach pojawiają się sylwetki kobiet. Niektóre trudno zauważyć. Nowoczesne formy szklane Sini Majuri z Finlandii trzeba obejść dookoła, żeby „odczytać” wtopione w szkło rysunki. Wśród eksponatów zobaczymy złowróżbną pętlę Marii Koshenkovej (LOOP), do złudzenia przypominającą linę z sizalu. Zmusiła mnie do sprawdzenia, w jaki sposób popełnił samobójstwo dr Jekyll, nie mogąc się pogodzić z podwójną osobowością.
Fascynująca w szklanych dziełach jest różnorodność, łączenie technik z różnych dziedzin sztuki i nieograniczone możliwości prezentacji. Wartością dodaną jest zaskakująca gra świateł na szklanych powierzchniach i odbicia dekoracyjnych elementów pięknie odrestaurowanej Sali Sesyjnej wrocławskiego dworca.
Oglądając wystawę główną 5. edycji Europejskiego Festiwalu Szkła już myślę o następnej.
Fotorelacja, 2 listopada 2016 r.
- Sylvio Vigliaturo, Dr Jekyll and Mrs Hyde
- Krista Israel, Facing my addiction
- Magdalena Kucharska, EDZIA HYDE – fragment obrazu
- Sala Sesyjna Dworzec Główny PKP
Wystawa Dr Jekyll and Mrs Hyde
Kurator: Anita Bialic
Wrocław
Dworzec Główny Sala Sesyjna
Wystawa czynna do 10 listopada 2016 r.
w godzinach:
13.00 – 19.00 (wtorek – piątek, niedziela)
10.00 – 19.00 (sobota)
w poniedziałek nieczynna
Piękne prace, aż szkoda że nie zobaczyłam tego na źywo. Byłam na dworcu, ale nie ma ani jednego napisu kierującego na wystawę.
I ja zrobiłam dwa podejścia. Dlatego w relacji jest zdjęcie drzwi prowadzących na piętro do Sali Sesyjnej. Tam uwagę przyciąga tablica z rozkładem jazdy i łatwo przeoczyć.