STORIES FROM THE NORTH SEA – szklane dzieła Anne Notebaert i Jeroen Heerwegh, to atrakcja 6. edycji Europejskiego Festiwalu Szkła „Play with Glass”.
Otwarcie już wkrótce – 17 października 2017 w Sali Sesyjnej Dworca Wrocław Główny. Wystawa będzie czynna do 5 listopada.
Sztuka Anny Notebaert jest nierozerwalnie związana z morzem. Jej abstrakcyjne obiekty przypominają przedstawicieli podwodnej fauny i flory. Zafascynowana morskim wybrzeżem, poszukuje inspiracji w otaczającej ją przyrodzie.
Anne Notebaert jest eksperymentatorką, a może bardziej explorerką, żeglującą po odkrytych, i nie odkrytych, zakątkach szklanych możliwości. Do realizacji swoich artystycznych obiektów stosuje całą gamę technik szklarskich – od tradycyjnej techniki hutniczej do zgrzewania i odkształcania szklanych elementów w piecach elektrycznych. Przysposobiła je i połączyła na swoje potrzeby, i z ich pomocą buduje oryginalne, szklane rafotwórcze organizmy. Czasem są to instalacje, do których wykorzystuje inne materiały, chociażby drewno „Zeepoëzie”, kiedy indziej grupy zróżnicowanych, rurkowatych form „Zee-parfum” – jednak zawsze „opowiadają” one historię morskiego brzegu. Woda często dopełnia prezentację niektórych instalacji i obiektów.
Anne Notebaert lubi pracę ze szkłem – w swoim studio sprawnie „żągluje” przygotowanymi wcześniej elementami i zgrabnie łączy je z elementami gorącego szkła, wylewanego do piasku. Zlepia ze sobą pierwotne formy i łączy w nowe kompozycje, niektóre poddaje późniejszej termicznej obróbce, ingerując w ich kształt. Zaskakująco dobrze prezentują się np. drobne formy wtapiane czy wgrzewane w języki płaskiego szkła hutniczego. Ta technika pozwala artystce płynnie wyginać lub zawijać opracowywany element. Każda z wymienionych technik daje także możliwość nadawania tak charakterystycznej, matowej faktury i kolorowych akcentów na każdym z drobnych elementów.
Anne Notebaert z dużą świadomością stosuje wszystkie techniczne i technologiczne zabiegi, by ożywić swoje abstrakcyjne obiekty i sprawić, że patrząc na nie czujemy zapach i smak Morza Północnego.
Prof. Kazimierz Pawlak
Jeroen Heerwegh nieustannie poszukuje sposobów na wykorzystanie materiałów, które pełnią bardzo istotną rolę w jego sztuce. W palecie stosowanych kolorów najczęściej ogranicza się do odcieni bieli i czerni, które nie odwracają uwagi od kształtu, ale go wzmacniają.
Heerwegh stara się, by jego prace przyciągnęły uwagę widza. Kiedy oglądamy je z bliska, zauważamy pewne szczegóły, które nie były wcześniej widoczne.
Oprócz czystego szkła i materiałów ceramicznych Heerwegh wykorzystuje też inne materiały, jak drewno i lina, aby wzmocnić silę przekazu obiektu.
Zarówno Anne Notebaert, jak i Jeroen Heerwegh eksperymentują z innymi materiałami niż szkło. Prace obu artystów łączy jednak materiał i… opowieści. Opowieści znad Morza Północnego, nad którym oboje mieszkają.
ANNE NOTEBAERT
Studiowała sztukę szkła na Academie Berchem, Antwerpia, Belgia, 2006–2010, oraz na IKA Mechelen – Instituut voor Kunst en Ambacht Mechelen, Mechelen, Belgia, 2010–2016. Uczestniczyła w kursach w Museum for Contemporary Glass w Sars-Poteries, Francja, oraz w GlazenHuis, Lommel, Belgia, a swoją technikę szklarską rozwinęła we współpracy ze znanymi europejskimi artystami szkła.
Brała udział w 23 wystawach zbiorowych w Belgii, Holandii i Niemczech, m.in.: Stedelijk Museum Hof Van Busleyden, Mechelen, Belgia, 2016; Museum Heerenveen, Heerenveen, Holandia, 2016; Glasmuseum Alter Hof Herding, Coesfeld, Niemcy, 2017. Dwie spośród jej prac znajdują się w kolekcji Glasmuseum Alter Hof Herding.
Prace Anne Notebaert są łatwo rozpoznawalne dzięki ich wyjątkowemu i unikalnemu stylowi. Jest on wynikiem fascynacji morzem i związanych z nim doświadczeń zmysłowych.
JEROEN HEERWEGH
Ukończył studia licencjackie na Wydziale Ceramiki i Szkła, LUCA School of Arts, Gandawa, Belgia, 2013. Na tej samej uczelni w 2014 roku uzyskał stopień magistra sztuk pięknych, a w 2016 roku – uprawnienia pedagogiczne w dziedzinie sztuk pięknych.
Brał udział w jednej wystawie indywidualnej w Belgii oraz 31 wystawach zbiorowych w Belgii, Austrii, Czechach, Holandii i Niemczech. Jego prace znajdują się w dwóch kolekcjach państwowych: Ernsting Stiftung, Glasmuseum Alter Hof Herding, Coesfeld, Niemcy; oraz w Praskiej Galerii Czeskiego Szkła (Pražská Galerie Ĉeského Skla, Praga, Czechy.
Od 2015 roku uczy technik szklarkich w IKA Mechelen – Instituut voor Kunst en Ambacht Mechelen – najważniejszej szkole szklarskiej w Belgii.
Autorami projektu Play with Glass – European Glass Festival są Anita Bialic, Galeria BB oraz prof. Kazimierz Pawlak, Akademia Sztuk Pięknych im. E. Gepperta .
Europejski Festiwal Szkła, włączony do aplikacji miasta Wrocław do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016, jest organizowany od 2012 roku, w październiku, przez Fundację Fly with Art i Galerię BB w ścisłej współpracy z Gminą Wrocław, Akademią Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu oraz Związkiem Polskich Artystów Plastyków – Okręg Wrocławski.
W wystawach głównych pięciu edycji festiwalu wzięło udział 84 artystów z 37 krajów Europy. W ramach festiwalu realizowane są wystawy i projekty, m.in. Debiut Festiwalu, Szklana Witryna, Dzień Otwartych Pracowni artystów szkła Dolnego Śląska, warsztaty szklarskie, spacer po Wrocławiu „szlakiem szklanej architektury”, Szklany Autobus.
W projekcie Szklana Witryna uczestniczą studenci Katedry Szkła Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu. Projektują i wykonują witrynę sklepową. Najciekawsze i najbardziej oryginalne okno wystawowe otrzymuje nagrodę Rektora ASP we Wrocławiu, profesora Piotra Kielana.
Europejski Festiwal Szkła „Play with Glass”
STORIES FROM THE NORTH SEA
Anne Notebaert, Jeroen Heerwegh
Sala Sesyjna, Dworzec Wrocław Główny Wrocław
17 października 2017 r., godz 17.00
Play with Glass – European Glass Festival
( 18.10.2017 – 5.11.2017)
Więcej informacji: www.europeanglassfestival.com
Poniżej fotorelacje z poprzednich edycji festiwalu:
Dr Jekyll and Mrs Hyde – 5 edycja Europejskiego Festiwalu Szkła „Play with Glass”
Play with Glass – Europejski Festiwal Szkła we Wrocławiu, Łodzi i Jeleniej Górze