Muzeum Narodowe we Wrocławiu przygotowało wystawę czasową „Życie mieszkańców Chin pod koniec panowania dynastii Ming”. Eksponaty z kolekcji Stołecznego Muzeum Chin w Pekinie wypełniły klimatyczną „galerię na strychu”.
Po przeniesieniu zbiorów sztuki współczesnej do Galerii Czterech Kopuł zastanawiałam się jak zostanie zagospodarowana ta przestrzeń. Pewnie gospodarze Muzeum też się zastanawiają a w międzyczasie raczą widzów ciekawymi wystawami czasowymi.
Wystawa przenosi nas do czasów panowania dynastii Ming (1368–1644). Prezentuje prace artystów znanych i nieznanych, opowiada o kulturze i religiach. Wśród eksponatów zobaczymy wyroby z porcelany, malarstwo zwojowe, figurki legendarnych postaci odlane z brązu. A nawet portret Fuxi, pierwszego legendarnego władcy Chin, namalowany tuszem na jedwabiu przez nieznanego artystę.
Poczytamy o buddyzmie i taoizmie. Absolutne minimum. Ta wiedza w pigułce zachęca do dalszych odkryć. Dla mnie zaskoczeniem była informacja o prestiżu urzędników państwowych. Kilka gablot poświęcono przyborom pisarskim, wykonanym z kamieni szlachetnych, zdobionych płaskorzeźbami lub inskrypcjami.
Podstawowym „skarbem” gabinetu był kamień pisarski do rozcierania tuszu. Wykonany z ozdobnych kamieni sam w sobie był dekoracją urzędniczego biurka.
Szczególne znaczenie przypisywano jadeitowi. Ten dekoracyjny kamień traktowano też jak amulet, spełniający funkcje obrzędowe.
„Był apoteozą pięciu cnót: miłosierdzia, uczciwości, mądrości, odwagi i sprawiedliwości. Symbolizował także człowieka szlachetnego – utalentowanego uczonego-urzędnika, dbającego o społeczeństwo i państwo.”
Ech, gdzie tacy urzędnicy, jak za czasów dynastii Ming???
- Wystawa w Muzeum Narodowym
- Kultura Chin w pigulce
- Kamień pisarski
Wystawa czynna do 11 marca 2018
Muzeum Narodowe we Wrocławiu
pl. Powstańców Warszawy 5
Interesująca wystawa. Kultura Chin jest fascynująca, liczy sobie tysiące lat. Mnie fascynowała zawsze chińska sztuka leczenia i jej metody. Wystawa z pewnością cieszy się dużym zainteresowaniem.