Trudno o lepsze miejsce na spotkanie z twórczością artystów, takich jak Salvador Dali i Andy Warhol – od Muzeum Teatru. Ich prace nie mają wspólnego mianownika, Salvador Dali (ur. 1904 – zm. 1989), to kataloński malarz, surrealista. Andy Warhol (ur. 1928 -zm. 22 lutego 1987 ), to amerykański mistrz pop-artu, który specjalizował się w grafice, ilustracji reklamowej a także w scenografii i filmie.
Bohaterów interesującej wystawy „Dali, Warhol – Geniusz Wszechstronny”, prezentowanej w Muzeum Teatru im. Tomaszewskiego, łączy sztuka autokreacji. Tworzenie własnego wizerunku, a nawet legendy, poprzez ekscentryczne zachowania czy publiczne, iście teatralne prezentacje, których oryginalność nie pozwalała widzom przejść obojętnie i zapomnieć.
Andy Warhol niewątpliwie miał trudniejszą drogę do sławy. Nie tylko z powodu pochodzenia – był synem imigrantów słowackich z klasy robotniczej, ale także z powodu prozaicznych tematów swoich prac, inspirowanych produktami codziennego użytku Amerykanów.
Kiedy opublikowano jego projekty puszki zupy pomidorowej Campbell’s rozgorzały dyskusje nad granicami sztuki. Opinie nie były przychylne twórcy. Andy Warhol, o czym zapewniał oprowadzający po wystawie przewodnik *), nigdy nie nazywał siebie artystą.
Salvador Dali nie miał, co do swojego artystycznego geniuszu, żadnych wątpliwości. Chociaż doceniał twórczość innych artystów i szczególną atencją darzył Pablo Picassa (ur. 1881 – zm. 1973) , jednak nie miał zahamowań, żeby stwierdzić, że jeden jego obraz jest więcej wart, niż wszystkie dzieła Picassa.
Dali i Warhol udowodnili, że wierność artystycznym wyborom, wyprzedzanie swoich czasów oryginalnością oferowanych prac, domieszka prowokujących, ekscentrycznych zachowań, to sposób na przetrwanie w pamięci miłośników sztuk wizualnych. Obaj przeszli do historii jako najbardziej rozpoznawalni artyści XX wieku.
Wystawa w Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego jest tego dowodem.
*) Szczególne podziękowanie, z wyrazami uznania za niebanalną prezentację zgromadzonych na wystawie prac, za rozszyfrowanie znaczeń i symboli obrazów, za barwne epizody z życia prywatnego i działalności artystycznej Dalego i Warhola, składam Panu Marcinowi Wilemskiemu.
Szczegółowe informacje o wystawie, artystach, biletach w zapowiedzi Organizatora.
Polecam ciekawe artykuły:
https://www.pablopicasso.org/picasso-and-dali.jsp
https://www.polskieradio.pl/39/156/Artykul/1056152,Andy-Warhol-%E2%80%93-mistrz-popartu
Wprawdzie wystawę widziałam w Warszawie, ale widzę, że we Wrocławiu została ona specjalnie zaaranżowana. Przez to wydaje mi się bardziej interesująca. Może uda się mi jeszcze zobaczyć.