Na promocję miasta trzeba mieć pomysł. Złotoryja, miasto położone na północnej granicy Sudetów Zachodnich, 20 km od Legnicy, 90 km od Wrocławia, w 2011 roku obchodziło rocznicę 800-lecia nadania przez Henryka I Brodatego praw miejskich. Pod względem prawnym (udokumentowana lokacja) jest zatem najstarszym miastem Polski.
Swój rozwój miasto zawdzięcza wydobyciu złota. W latach 1180 – 1240 górnicy – niemieccy koloniści – wydobywali do 50 kg kruszcu rocznie. W nawiązaniu do tej górniczej tradycji, w 1993 roku założono w Złotoryi Polskie Bractwo Kopaczy Złota. Pomysł kilku osób, w tym Jana Kuska i Józefa Zatwardnickiego, wypromował turystycznie miasto i wywołał prawdziwą gorączkę złota. Na organizowane tutaj Mistrzostwa Polski w Płukaniu Złota zjeżdżają się każdego roku płukacze, widzowie, dziennikarze.
Najbliższe Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Płukaniu Złota odbędą się prawdopodobnie od 31 maja – 2 czerwca. „Prawdopodobnie”, gdyż na oficjalnej stronie Polskiego Bractwa Kopaczy Złota (www.pbkz.pl) czas jakby się zatrzymał w 2011 roku.
Podobnie zatrzymał się czas przy bramie z roku 1735, przy ul. Marii Konopnickiej 22. Dopóki nie zapadnie decyzja o jej remoncie (lub wymianie) jest to ostatnia okazja zobaczyć w Złotoryi nieodremontowany zabytek.
Miasto może się pochwalić pięknie odrestaurowaną starówką i zabytkami. Turyści mają tutaj co oglądać. Można zwiedzić z przewodnikiem średniowieczną kopalnię „Aurelia”, obejrzeć eksponaty Muzeum Złota lub wejść na taras widokowy na kościelnej wieży, żeby zobaczyć jak wypiękniało miasto z tak długą i bogatą historią.
Zobacz także Złotoryję w relacji Leszka Lubickiego: Złotoryja to nie tylko złoto
Kolejny pomysł na wypad weekendowy, super!
Relacja bardzo zachęca do odwiedzenia tego ciekawego miasta. Mam wrażenie, że Złotoryja ma trochę klimatu uroczych miasteczek w Czechach, chyba dzięki czerwonym dachom 🙂 Wspaniale pokazane detale, brawo!
To tylko część I. Teraz czas wejść na wieżę 🙂
Brawo za detaliki!!!!!!!!