Program odnowy Kościoła Pokoju w Świdnicy, zbudowanego 1 657 r., obejmuje także otoczenie kościoła – czyli obiekty na Placu Pokoju i cmentarz ewangelicki. W istniejących budynkach, po ich rewitalizacji, będą usytuowane, m.in. Instytut Badań nad społecznością ewangelicką, Centrum Informacji o Zabytkach UNESCO czy pensjonat z restauracją. W planach jest rozbudowa Domu Stróża, w której obecnie funkcjonuje kawiarnia „Barok”, z przeznaczeniem na lokal gastronomiczny.
W dzwonnicy będą prezentowane dzieła sztuki a w dawnym Kościele Zimowym powstanie obiekt widowiskowo-konferencyjny.
Te szeroko zakrojone plany, o których można przeczytać na stronie www.kosciolpokoju.pl, wynikają z chęci utworzenia w tym miejscu atrakcyjnego centrum o profilu kulturalnym, konferencyjnym a nawet targowym. Centrum, w opinii pomysłodawców, zintensyfikuje ruch turystyczny, stworzy nowe miejsca pracy dla mieszkańców Świdnicy i przysporzy miastu wymiernych zysków.
Program, opublikowany na stronie, nie precyzuje zakresu zmian w obrębie cmentarza.
Pozostaje mieć nadzieję, że w natłoku prac związanych z rewaloryzacją Placu Pokoju wykonawcy nie zapomną o tym, że duży obszar jest miejscem ostatniego spoczynku dawnych mieszkańców Świdnicy i okolic. W latach 1654 – 1745 był to jedyny cmentarz ewangelicki. Tu pochowano ofiary Wiosny Ludów, zarówno katolickiego, jak i ewangelickiego wyznania. Ostatnie pochówki miały miejsce jeszcze po II Wojnie Światowej.
Przeszło 350 lat historii… Pomimo grabieży i dewastacji, cmentarz przetrwał do dzisiejszych czasów. Chyba nie tylko z powodu braku środków finansowych na jego zabudowę i zmianę funkcji…
Przykład reakcji społeczeństwa na przebudowę cmentarza ewangelickiego w Skarszewach na plac zabaw dowodzi, że w kulturze i tradycji cywilizowanego społeczeństwa szacunek do zmarłych jest głęboko zakorzeniony.
Reasumując subiektywnie: łatwiej mi pogodzić się z obrazem cmentarza zrujnowanego przez czas i przeźroczystych dla Policji wandali, niż z widokiem karuzeli kręcącej się nad grobami.
Zobacz także fotorelacje:
Anioły o męskich twarzach. Ewangelicki Kościół Pokoju w Jaworze