Prace w Bazylice Mniejszej Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny to pozytywny przykład współpracy regionalnej dla osiągnięcia wspólnego celu. Dzięki finansowemu wysiłkowi Gminy Bardo, funduszom Samorządu Województwa Dolnośląskiego, dofinansowaniu Unii Europejskiej oraz ofiarności samych mieszkańców Barda zrewitalizowano skarb sztuki Dolnego Śląska – zabytkowe bardzkie organy.
W Bazylice w Bardzie znajduje się wiele skarbów sztuki barokowej: cudowna romańska figurka Świętej Marii Panny, obrazy Michaela Wilmanna, oraz właśnie zabytkowe organy, które należą do jednych z najwybitniejszych tego typu instrumentów na Dolnym Śląski, a może i w Polsce.
Organy zbudował w 1759 roku organmistrz Franz Josef Eberhardt z Wrocławia na zlecenie cysterskiego opata kamienieckiego, Tobiasa Stuscha. Organy posiadają ponad 3000 piszczałek, 50 głosów oraz bogatą oprawę rzeźbiarską prospektu. Rzeźby wykonali Heinrich Hartmann, bardzki snycerz, wraz z synem Johannem Nepomukiem. Całość kosztów, które sześciokrotnie przekroczyły przewidywaną sumę, pokryli Cystersi.
Dzisiaj kompleksowo zrewitalizowane organy prezentują się wyjątkowo i powinny być obowiązkowym i ważnym punktem na mapie turystycznej Dolnego Śląska.
Pod koniec 2013 roku Ośrodek Kultury i Sztuki zrealizował reportaż dotyczący rewitalizacji organów w Bardzie.
Zapraszamy do oglądnięcia reportażu i posłuchania dźwięków historii dochodzących z Barda Śląskiego.
Link do reportażu: http://www.youtube.com/watch?v=5Bjhh0_oeC0#t=1112
Producent: Ośrodek Kultury i Sztuki – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego
Realizacja: Maciej Kieres
Zdjęcia: Daniel Jasiński
Od Redakcji FotoReporterR24.pl:
Zrewitalizowane, zabytkowe organy oraz sama urocza miejscowość Bardo warte są zobaczenia.
Zobacz fotorelację : Bardo nad Nysą Kłodzką. Okiem przypadkowego turysty
Z przyjemnością posłuchałam ciekawej historii powstania i budowy organów, cieszę się, że zamieściłaś ten filmik Janeczko. Organy to instrument, który wywołuje niemal mistyczny nastrój, szczególnie kiedy ich dźwięk jest tak piękny jak tych w Bardzie. Może kiedyś uda się wziąć udział w koncercie i posłuchać ich na żywo 🙂