W fotorelacji Opole – stolica piosenki i piwa, opublikowanej w sierpniu 2011 roku, pisałam, że fotografowanie zabytków starego centrum Opola zdecydowanie należy przełożyć na jesień. I ta jesień nadeszła. Z ołowianymi chmurami i przelotnym deszczem. Zabytkowe kamieniczki, latem przesłonięte parasolami rozpiętymi nad barowymi stolikami, teraz pozwalały się fotografować w całej historycznej okazałości.
Spacerując po zadbanym centrum, z odnowionymi fasadami starych kamienic, odniosłam wrażenie, że miasto dużo uwagi przykłada do swojej przeszłości. Nigdy wcześniej nie spotkałam w takim skupieniu tylu pamiątkowych tablic, pomników upamiętniających odwagę i patriotyzm bojowników o wolność i polskość czy ulicznych wystaw poświęconych walce o niepodległość Polski w I i w II Wojnie Światowej.
BROŃMY SWEGO OPOLSKIEGO – sentencję wyryto na postumencie pomnika ustawionego w miejscu dawnej rzeźby cesarza Wilhelma. Odsłonięty w 2000 roku pomnik przedstawia armatę w kształcie Wieży Piastowskiej i salutującego ułana – powstańca.
BOJOWNIKOM O POLSKOŚĆ ŚLĄSKA OPOLSKIEGO – głosi napis pod monumentalnym pomnikiem odsłoniętym w 1970 roku. Rzeźba, autorstwa Jana Borowczaka, przedstawia grecką bogini Nike – symbol zwycięstwa.
Na ścianie Ratusza tablica upamiętniająca zmasakrowanych przez nacjonalistyczne bojówki niemieckie aktorów Teatru Polskiego w Katowicach wracających po występach do domu. Wydarzenie miało miejsce w tunelu dworcowym 29 kwietnia 1929 roku.
Opolanie pamiętają.
Zapraszam na fotorelację z niedzielnego spaceru uliczkami Opola. 16 – XI – 2014 r.