Na 54. Międzynarodowy Dzień Teatru Wrocławski Teatr Lalek przygotował dla małych i dużych miłośników teatru lalkowego atrakcyjną wystawę – Teatralne ZOO.
Sale i kuluary teatru wypełniły lalki i maski zwierzęce, zaprojektowane w latach 1974 – 2014 przez wybitnych twórców – Jadwigę Mydlarską-Kowal, Eugeniusza Geta-Stankiewicza, Elżbietę Terlikowską, Pavla Hubičkę, Aleksandra Maksymiaka, Jacka Zuzańskiego, Marię Balcerek, Michała Dracza, Józefa Wilkonia, Wiesława Jurkowskiego, Pawła Pawlaka, Betę Fertałę.
Z dokumentalną dokładnością opatrzono każdy eksponat informacją o twórcy – scenografie, reżyserze i przedstawieniu, w którym lalka wystąpiła. Podano także, jaki rodzaj (typ) prezentuje. I tak zobaczymy na wystawie m.in. kukły, marionetki, sycylijki, lalki trikowe i lalki hybrydowe – łączące w sobie cechy dwóch lub trzech rodzajów.
To prawdziwy przegląd 40. lat historii scenografii teatralnej. Lalki są tak różne, jak ich twórcy. Ta niepowtarzalność, moim zdaniem, jest ich największą wartością. Nie bez powodu mówi się, że lalki mają duszę, osobowość, charakter. Na taki odbiór składają się wszystkie fazy życia lalki – od szkicu scenografa, przez konstrukcję postaci i stosowny strój, do zagrania roli w przedstawieniu.
Na ścianach, powyżej lalek, umieszczono szkice projektów. Dla małych dzieci, które licznie przybyły na otwarcie wystawy może na czytanie za wcześnie, ale starszym widzom szczególnie polecam lekturę tych rysunków i opisów. Patrząc na szkic i ostateczne dzieło, czytając zamysł projektanta i uzyskany efekt nie mogłam oprzeć się wrażeniu, że mamy do czynienia z magią. Że za dotknięciem czarodziejskiej różdżki dwuwymiarowe postaci spłynęły z kartek papieru i wmieszały się w grupy zwiedzających dzieci.
Jak ta magia wygląda w praktyce dowiemy się z planszy zatytułowanej „Od projektu do obiektu, czyli jak powstaje lalka”. I już wiemy, że w magicznych przeobrażeniach projektu w lalkę uczestniczy wiele osób. Ich kunszt, współpraca, zrozumienie intencji scenografa i pokonanie ograniczeń technicznych owocuje wykreowaniem niepowtarzalnej postaci kota w butach, czarnej wdowy czy myszy anarchistki.
Technicy – lalkarze konstruują mechanizmy ożywiające lalkę. Przy wielu rodzajach lalek i sposobów wprawiania ich w ruch aktorzy muszą wykazać się niezwykłą sprawnością i koncentracją. Lalki bowiem imitują ruchy ludzi lub zwierząt a na dodatek są bacznie obserwowane przez dzieci – najbardziej wymagających widzów.
Wystawę można zwiedzać od 28 marca do 15 kwietnia 2015
na godzinę przed każdym spektaklem.
Lalki w fotorelacjach:
Dotknij teatru we Wrocławskim Teatrze Lalek – 27 marca 2015 r.
Światowy Dzień Teatru Lalek – rok 2014
Magiczny teatr Jadwigi Mydlarskiej-Kowal
Oblicza lalek – wystawa z 2010 r.
Spektakle dla dorosłych:
TAKAJA. Monodram o współczesnej kobiecie
Testament pasa czyli historia o Miłosiernej
Złamane paznokcie. Marlena Dietrich w niesamowitej kreacji Anny Skubik
Życie po scenicznym życiu – fotoimpresja