Muzeum Narodowe we Wrocławiu, w prezencie mikołajkowym dla wrocławian, otworzyło bramy odremontowanego Pawilonu Czterech Kopuł. W tym miejscu od czerwca przyszłego roku będzie funkcjonowało Muzeum Sztuki Współczesnej.
Dużą niespodzianką okazało się zaadoptowanie na potrzeby wystawiennicze także sporego, wewnętrznego dziedzińca i jego podziemia. Zabytkowe, stuletnie mury (zbudowane w latach 1912-1913 wg projektu Hansa Poelziga) okalające podwórze zostały połączone dachem – konstrukcją z metalu i szkła. Przy słonecznej pogodzie wnętrze zyskuje naturalne oświetlenie, które dominuje nad światłem elektrycznym.
Wszechobecna biel na ścianach, podłogach, drzwiach i oknach momentami jest męcząca. Jednak w kilku salach, gdzie zostały wyeksponowane prace artystów malarzy – Piotra Janasa, absolwenta warszawskiej ASP, ucznia Jerzego Tchórzewskiego oraz Jakuba Juliana Ziółkowskiego, absolwenta krakowskiej ASP, ucznia Leszka Misiaka i Jacka Gaja widać, że białe ściany stanowią idealne, kontrastowe tło dla barwnych obrazów.
Wejście do obiektu sprawia wrażenie jeszcze niedokończonego. Nad bramą główną zostawiono puste miejsce po szyldzie „Wytwórnia Filmów Fabularnych” (w tym miejscu wrocławska wytwórnia miała filmowe atelier). Usunięto także alegoryczne makiety rzeźb Xawerego Dunikowskiego ustawione przed wejściem w 1948 r. Rzeźby powstały jako element pomnika Powstańców Śląskich na Górze Św. Anny. Być może trafią do plenerowej galerii rzeźb planowanej w pobliskim parku.
Rewaloryzacja i przebudowa Pawilonu Czterech Kopuł trwała niespełna 3 lata. W marcu 2013 roku podpisano umowę o dofinansowanie inwestycji. Projekt został współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (52 821 836,79 zł), budżet Samorządu województwa dolnośląskiego (31 302 540,53 zł) i środki własne Muzeum Narodowego (603 110,00 zł).
Dzieła sztuki współczesnej, które obecnie można oglądać w galerii na strychu Muzeum Narodowego oraz te dla których zabrakło miejsca, zyskały szansę na prezentację w prawdziwie światowych klimatach. 6246 m2 dostępnej powierzchni wystawienniczej, to pole do popisu dla organizatorów, kuratorów i animatorów życia kulturalnego Wrocławia. Usytuowanie Muzeum Sztuki Współczesnej w tak popularnym i rozpoznawalnym miejscu, w pobliżu Hali Stulecia, pergoli z fontanną multimedialną, Parku Szczytnickiego i ZOO niewątpliwie przyczyni się do popularyzacji sztuki współczesnej wśród mieszkańców i turystów odwiedzających Wrocław.
Pozostaje pytanie czy to koniec inwestycji w obiekty muzealne Wroclawia, czy nadal aktualny jest projekt budowy od podstaw muzeum nowej generacji, na potrzeby Muzeum Współczesnego Wrocław, o którym pisałam we wrześniu 2011 r. (tutaj link): „[…]wybrano działkę przy ul. Purkyniego, położoną w bliskim sąsiedztwie Muzeum Architektury, Akademii Sztuk Pięknych, Panoramy Racławickiej. Międzynarodowy konkurs na projekt architektoniczny został rozstrzygnięty już w roku 2008. Wygrał polski zespół Mirosława Nizio i Damiana Cyryla Kotwickiego.”
Zapraszam do fotorelacji z Pawilonu Czterech Kopuł w nowej roli Muzeum Sztuki Współczesnej .
Umieściłam w niej także zdjęcia wykonane kilka lat wcześniej – przed generalnym remontem.
Fotorelacje z miejsc wymienionych w artykule:
Spotkania ze sztuką na strychu Muzeum Narodowego
Szturm na bunkier – otwarcie Muzeum Współczesnego Wrocławia w odrestaurowanym bunkrze
Pawilon Czterech Kopuł podczas Europejskiego Kongresu Kultury
Janeczko, relacja świetna, jak zwykle 🙂 Nie mogłam być wczoraj i teraz trochę żałuję, bo trzeba czekać do czerwca…
Mam pytanie. Czy jesteś pewna, albo może coś źle zrozumiałam, że w Pawilonie będzie Muzeum Sztuki Współczesnej, to z bunkra na Strzegomskim? Ja słyszałam, że pod kopułami ma być oddział Muzeum Narodowego z galerią sztuki współczesnej, tą ze strychu i coś więcej. A MWW ze Strzegomskiej, to nie jest oddział Muzeum Narodowego, tylko oddzielna jednostka. Mają planowaną budowę siedziby, nawet makietę widziałam, ale chyba tak szybko się jej nie doczekają, bo w kulturze bida. No chyba, że coś się zmieniło, a ja po prostu o tym nie wiem. Pozdrawiam, Regina 🙂
Regino, dziękuję za Twój czujny komentarz. Faktycznie, pisanie z punktu widzenia dzieł sztuki i miejsc planowanych na ich prezentację (a nie z p. widzenia gospodarzy) może wprowadzić zamieszanie.
W bunkrze jest Muzeum Współczesne Wrocław – placówka Gminy Wrocław, w Pawilonie będzie Muzeum Sztuki Współczesnej, jako oddział Muzeum Narodowego – instytucji Samorządu Województwa Dolnośląskiego.
Obie placówki ukierunkowane na sztukę współczesną, z tym, że pierwsza nie odcina się od artystów zagranicznych.
Ten awangardowy projekt (tu można zobaczyć zdjęcia http://muzeumwspolczesne.pl/mww/ekspansja/) był przyszłością dla Muzeum z bunkra. To inna kasa, zatem może się uda 😉
Wiem, że w pierwszej kolejności zostaną do nowej siedziby przeniesione eksponaty wystawy Polska Sztuka Współczesna z galerii na poddaszu Muzeum Narodowego. To niesamowita galeria i polecam zobaczenie każdemu, zanim zniknie.