Stwórz sobie teatr -miejsce pracy i samorealizacji.
Tak najprościej można określić ideę projektu pod nazwą „Program Podyplomowej Samoformacji Aktorskiej”, który realizuje Instytut im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu we współpracy z wrocławską Filią Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie.
W ostatni dzień listopada, w siedzibie Szkoły uczestnicy projektu spotkali się z przedstawicielami mediów.
Pani Elżbieta Czaplińska-Mrozek, prorektor ds. Filii we Wrocławiu i pan Jarosław Fret, dyrektor Instytutu im. Grotowskiego oraz wykładowca PWST – opiekunowie merytoryczni – przedstawili główne cele programu i oczekiwania wobec uczestników. Do najważniejszych należy stworzenie absolwentom możliwości rozpoczęcia pracy w wyuczonym zawodzie aktora.
Nie jest to bynajmniej łatwe zadanie. Pomimo finansowego wsparcia przez rok działalności, młodzi artyści będą musieli wykazać się nie tylko w roli aktorów, scenografów, reżyserów czy choreografów, ale także na stanowiskach, które w zawodowych teatrach zajmują inne osoby.
Od pomysłu na spektakl lub inne wydarzenie, przez jego techniczną i artystyczną realizację, aż po sprzedaż biletów, występ i zgaszenie świateł za ostatnim widzem. Marketing, logistyka, księgowość. Czy dadzą sobie radę?
Jestem przekonana, że tak. Z przyjemnością słuchałam wypowiedzi uczestników programu, którzy nie dość, że dobrze wiedza, co chcą osiągnąć, to jeszcze bardzo zajmująco o tym mówią.
Nie boją się nowych wyzwań. Mają artystyczne pomysły, które chcą zrealizować tak, jak się realizuje marzenia, (jeszcze) bez rozważań o ryzyku, oglądalności, bilansowaniu wpływów z wydatkami.
To największy atut Programu Podyplomowej Samoformacji Aktorskiej -pozwolić aktorom zaistnieć, uwierzyć we własny potencjał twórczy i wypełnić swoje przeznaczenie poza murami Szkoły.
Jakie będą dalsze losy beneficjentów projektu – czas pokaże. Jednak doświadczenie zdobyte w tak szerokim zakresie realizowanych zadań będzie procentować.
Do czerwca 2017 r. trwa pierwsza edycja projektu. W przygotowaniu są spektakle teatralne „Traktat o androidach”, „God hates Poland”, „Piotruś Pan”, „Trylogia wojny – człowiek – zwierzę”, „Another Day in the West”.
„Absurdalne piosenki” (nieoficjalny tytuł) – nisza, w której znajdzie się miejsce dla zdolnych wykonawców i autorski film krótkometrażowy, to projekty indywidualne Programu.
Już odbyła się premiera spektaklu „Wszyscy bogowie we krwi”. Powstało Stowarzyszenie Teatr Układ Formalny. Czas pierwszej edycji dyktuje tempo działań a zapału nikomu nie brakuje.
Młodzi wykonawcy, a jednocześnie twórcy i realizatorzy artystycznych wydarzeń nie uciekają od tematów trudnych, jak wojna, nacjonalizm, wykluczenie społeczne czy wpływ nowoczesnej techniki na zachowania młodzieży. Chcą także eksperymentować z formami lalkarskimi – w poszukiwaniu nowych środków artystycznego wyrazu.
Pozostaje zatem tylko życzyć udanych realizacji ku własnemu zadowoleniu i widzów.
Czas realizacji projektu: wrzesień 2016 -czerwiec 2017
Opieka merytoryczna: prof. dr hab. Elżbieta Czaplińska-Mrozek, Jarosław Fret
Koordynatorka: Izabela Młynarz
Projekt realizowany w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016
Zapowiada się ciekawy projekt.