Miłośników awangardy i sztuki nowoczesnej ucieszy zapewne wiadomość, że Łódzkie Muzeum Sztuki, a konkretnie ms2, które ma swoją siedzibę przy ulicy Ogrodowej 19, otworzyło wystawę „Atlas nowoczesności. Kolekcja sztuki XX i XXI wieku”.
Jak zapewniają organizatorzy, wystawa pozwala w nowy sposób spojrzeć na kolekcję Muzeum, ale także zmusza do refleksji nad pojęciem nowoczesności i jej znaczeniem w naszym codziennym życiu. W folderze wydanym przy okazji wystawy możemy przeczytać fragment tekstu Jarosława Suchana, dyrektora Muzeum:
„Współczesna kultura, modele naukowej wiedzy, struktury społeczne, formy polityczności, mechanizmy ekonomiczne, nasze wyobrażenia o sobie samych, wreszcie nasze pragnienia i lęki – temu wszystkiemu pierwotny kształt nadała nowoczesność. I chociaż kształt ten z czasem uległ bardzo istotnym zmianom, deformacjom, a nawet odwróceniom, wciąż daje się w nim rozpoznać ową pierwotną, modernistyczną matrycę. Jeżeli chcemy zatem zrozumieć współczesny świat i jeżeli chcemy zrozumieć samych siebie, wciąż powinniśmy do nowoczesności powracać.”
Zaprezentowane na wystawie prace w postaci zdjęć, obrazów, rzeźb czy multimediów dają nam możliwość takiego powrotu, pokazują czym była nowoczesność dla wcześniejszych pokoleń i jakie czynniki pozwalały ją formować, a także w czym przejawia się ona dla współcześnie żyjących twórców.
Tę ciekawą „podróż” możemy odbyć oglądając ponad 200 prac światowej sławy artystów awangardowych i współczesnych. Wśród nich znaleźli się m.in.: Katarzyna Kobro, Andy Warhol, Alain Jacquet, Alina Szapocznikow, Zbigniew Libera, Krzysztof Wodiczko, Konstanty Mackiewicz, Jankiel Adler, Zbigniew Makowski, Leon Chwistek, Edward Krasiński, Stanisław Ignacy Witkiewicz i wielu innych. Na wystawie możemy także zobaczyć obraz Andrzeja Wajdy z 1955 roku zatytułowany „Mózg hydraulika”.
Wystawa, która została objęta Honorowym Patronatem Prezydenta Bronisława Komorowskiego jest wystawą stałą i będzie można ją oglądać przez najbliższe trzy lata.
Łódzkie Muzeum Sztuki ma w magazynach mnóstwo prac i pomimo otwarcia kilka lat temu nowego obiektu w Manufakturze – powyższe Ms2, nadal nie jest w stanie wystawić jednocześnie wszystkich dzieł.
Chyba głównie dlatego dość często „przeorganizowuje” przestrzenie i ekspozycję w Ms1 (dawny pałac Poznańskiego) i Ms2 w Manufakturze.
Jest to chyba także sposób na pokazywanie dzieł sztuki współczesnej w różnych kontekstach i zestawieniach i koncepcjach ekspozycyjnuch – ot, takie tasowanie talii dzieł 🙂
Owszem, też miałam wrażenie, że „pomieszali w worku” i wyciągnęli na światło dzienne eksponaty, które były głębiej… Ale dzięki temu, możemy obejrzeć prace dawno nie prezentowane, być może już zapomniane przez miłośników sztuki nowoczesnej, a to wystarczający powód, żeby taką wystawę zorganizować.
Bardzo ciekawa galeria. Naturalnie sztuka współczesna jest bardzo kontrowersyjna, trudno jest podziwiać sztukę ze zdjęć. Ale fotki są z najwyższej półki. Gratuluję !
Wielkie dzięki Izo, miło czytać taki ciepły komentarz 🙂 Pozdrawiam!
Dziękuję malby za wirtualną wycieczkę do łódzkiego Muzeum Sztuki. Przyznam, że oglądając Twoje eleganckie zdjęcia eleganckiego wnętrza galerii odruchowo porównywałam miejsce i sposób prezentacji dzieł z wrocławską galerią na odremontowanym poddaszu Muzeum Narodowego, gdzie umieszczono wystawę Polskiej Sztuki Współczesnej.
Lubię takie wnętrza 😉
Myślę, że takie przekrojowe wystawy są bardzo potrzebne zarówno dla widzów, jak i młodych artystów, debiutujących w świecie sztuki.
Wrocławska wystawa ma charakter stałej prezentacji, po łódzkiej wystawie zostanie ciekawa dokumentacja fotograficzna w postaci Twojej fotorelacji.
Pozdrawiam Ciebie, łódzkich Muzealników i … wracam do nowoczesności!
Prezentacja wystawy na poddaszu Muzeum Narodowego była równie ciekawa i fotogeniczna, pamiętam Twoje zdjęcia Janeczko, miejsce miało zupełnie inny klimat niż surowe, białe wnętrza ms2, ale to nie znaczy że mniej interesujący 🙂
Dziękuję za miłą opinię, relacja jest czysto informacyjna, zależało mi bardziej na pokazaniu zdjęć.
Kiedy pisałam relację o wystawie, nie mogłam nigdzie znaleźć informacji jak długo będzie ona prezentowana. Dopiero dzisiaj, podczas rozmowy telefonicznej z panią w Muzeum dowiedziałam się, że wystawa jest stała i w takiej formie będzie prezentowana przez najbliższe trzy lata. A potem znowu pomieszają w worku… 😉
To dobra wiadomość. 3 lata to perspektywa, w której może zdarzyć się jakiś wyjazd do…